Оваа година Мото ГП ќе се вози само во Европа

Уште три трки испаднаа од календарот за оваа сезона.

Тоа што се очекуваше денеска го потврди сопственикот на Мото ГП, компанијата Дорна, тие објавија дека уште три трки отпаднаа од календарот за оваа година.

Станува збор за трките за Големата награда на Аргентина, Тајланд и Малезија и наместо „финалето“ во Мото ГП шампионатот ќе биде на европско тло. засега не е познато каде ќе се вози последната трка.

Сезоната во Мото ГП шампионатот продолжува на 9. август со трката во Брно за Големата награда на Чешка, а до крајот ќе се извозат уште 12 трки, не сметајќи ја таа што треба да биде последна и не е дефинирано на која патека ќе се одржи.

По две трки во оваа сезона, лидер во генералниот пласман изненадувачки е младиот Французин Фабио Квартараро кој победи на двете трки, а по него следат Маверик Вињалес и Андреа Довициозо.

Прочитајте и...  „Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат