Откриена мистеријата зошто Попај јаде спанаќ и зошто токму тој му ја дава силата!

Попај за прв пат се појавил во стрип во 1929 година, а бил креиран од страна на Елзи Сегар. Морнарот Попај е непоправлив праведник, безгранично заљубен во Олива, но нивната љубов ја расипува Блуто, насилник кој секогаш е победен од страна на Попај, пишува Стрип Блог.

Попај својата неверојатна сила ја добива од спанаќот кој го јаде од конзерва кој силно го стиска од конзервата. Откако ќе го изеде спанаќот, неговите мускули стануваат огромни и започнува да прикажува неверојатни способности.

Спанаќот не само што му дава на Попај надчовечка сила, туку и способност да биде одличен танчер и свири на клавир.

Цртаните филмови за Попај биле толку популарни што довеле до тоа продажбата на спанаќ да порасне за дури 33%. Едно време спанаќот бил трета најпопуларна храна за деца покрај пилешко и сладолед.

Прочитајте и...  Добро ни дојде ќерко Вероника: Маријан Стојановски стана татко! (ФОТО)

Марката на спанаќ Попај и денес е втората најпопуларна марка на спанаќ во Америка.

Но зошто Попај јаде токму таков спанаќ кој му дава сила и што е тоа во оваа храна што е толку посебно?

Одговорот е многу едноставен. Ликот на морнарот Попај настанал од истиот автор, но десетина години пред неговото појавување во стрип, во 1919 година тој бил употребуван за рекламите во фабриката за спанаќ.

 

 

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски