ОТКРИЕН ВИНОВНИКОТ за катастрофалното интервју на принцот Ендрју (ФОТО)

Фото: Профимедиа

Сара Фергусон, поранешната сопруга е еден од главните виновници за катастрофалното телевизиско интервју на принцот Ендрју.

Принцот Ендрју на интервјуто беше нападнат од новинарката на Би-Би-Си поради неговата поврзаност со педофилот милијардер Џефри Епстајн. Тој и самиот е обвинет дека сексуално злоупотребувал малолетници.

Фото: WILL OLIVER / EPA

Јавноста бурно реагираше на интервјуто на принцот и на неговите изговори и виден недостиг на каење и жалење за жртвите на Епстајн, а сега е откриено дека неговата поранешна сопруга, позната како Ферги, го охрабрила и убедила принцот на храбриот чекор пред камерите.

„Таа чувствуваше дека Ендру треба да излезе од скандалот и дека треба да ја претстави својата вистина пред јавноста”, рекол извор на Дејли Меил.

Инсајдерите велат дека Ферги му била голема поддршка во текот на минатите неколку месеци и дека таа меѓу првите ја добила таа идеја.

Видео на денот