Осум големи проблеми со кои се соочува фудбалот

Се очекува понудите за трансфери на играчите ова лето бидат пониски, и тешко дека ќе видиме суми над 100 милиони евра оваа сезона.

Како една од поголемите последици од пандемијата на коронавирусот, европскиот фудбал се наоѓа пред големи финансиски проблеми. „Црвениот аларм“ е вклучен, и никој не знае како сето ова ќе заврши.

Шпанската „Марка“ наведе осум големи проблеми со кои клубовите моментно се соочуваат.

– КОГА ЌЕ ЗАВРШАТ ЗАПОЧНАТИТЕ ПРВЕНСТВА?

Постојат три реални опции. Првата е дека преостанатите натпревари ќе се одиграат кога ќе има идеални услови. Втората е мечевите да бидат одиграни без публика, а третата е сите досега одиграни натпревари бидат поништени. Поголем број на клубови посакуваат оваа сезона да заврши што побрзо, бидејќи во спротивно ќе се соочат со големи финансиски проблеми.

– РИЗИК ОД КОЛАПС

Доколку клубовите не ги добијат своите однапред проектирани пари од телевизиските права, нивната иднина може да биде доведена во прашање, бидејќи многу екипи нема да можат да ги подмират трошковите во периодот од март до јуни. Некои клубови би можеле да банкротираат, па можно е да се очекува и нешто пофлексибилна политика на финансискиот фер-плеј.

Прочитајте и...  Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан
фото: твитер

– ТОПКАТА Е ВО ДВОРОТ НА ИГРАЧИТЕ

Клубовите веројатно ќе мора да бараат од своите играчи да пристапат на намалување на платите. Поднесени се доста барања да им се намалат платите за 10 или 20 проценти, а откажување на сезоната би можело да доведе до нови разговори околу договорот и исплата на помала сума на пари.

– ДОГОВОРИТЕ КОИ ЗАВРШУВААТ НА 30 ЈУНИ

Позајмиците и договорите кои завршуваат во јуни очигледно ќе мора да бидат продолжени доколку сезоната заврши во јули. Фудбалските челници говорат дека нема смисла да се прекинат договорите во јуни доколку сезоната трае и подолго од тој датум.

– ПОМАЛА ЗАРАБОТКА ОД ТРАНСФЕРИ

Се очекува понудите за трансфери на играчите ова лето бидат пониски, и тешко дека ќе видиме суми над 100 милиони евра оваа сезона. Помалку богатите клубови можеби ќе бидат принудени своите најдобри фудбалери ги продадат по ниски цени од посакуваните.

Прочитајте и...  Нови 141 заразен со коронавирус, едно лице почина, а 94 пациенти се излекувани
EPA/ADAM CIERESZKO

– ПОКРАТОК ПРЕОДЕН РОК

Доколку лигите завршат во јули годинава, клубовите ќе се соочат со најкраток летен преоден рок во историјата, а вообичаено летниот е многу „поинтересен“ од зимскиот. Помалку време ќе доведе и до помал број на трансфери – особено имајќи во предвид дека сезоната 2020/21 ќе мора да стартува многу порано, поради Европското првенство кое треба да се одржи во 2021 година.

– ПОЗАЈМИЦА СО ОПЦИЈА ЗА ОТКУП

Ова е нешто што во последно време стана многу актуелно и веројатно за кое уште повеќе ќе се зборува во наредниот период. Клубовите кои имаат право да ги откупат играчите (кои се позајмени) до 30 јуни, може да се најдат во проблеми оваа година.

Прочитајте и...  Давидовски на победничкиот подиум во Монца

– „БУМ“ ВО 2021 ГОДИНА

Доколку работите се вратат во нормала порано отколку подоцна, тогаш платите може повторно да пораснат, а изгубеното време ќе треба да се надокнади во следната година.

Прочитај повеќе

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат

Ф1: Триумф на Ботас, Хамилтон сам се „откажа“ од победата

Слободен печат

Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Слободен печат

Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Слободен печат

Ѓоковиќ: Нема да ги кријам емоциите на Ролан Гарос

Слободен печат

Ракометарите на Металург негативни на корона, заминаа за Цирих

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНО: Поранешна сопруга нарачала убиство на турски репрезентативец, животот му го спасил нејзиниот љубовник

Слободен печат

НБА играчи заиграа фудбал на тренинг, Гризман умре од смеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Куман на удар на јавноста: Изгледам како негативец, но…

Слободен печат

Пеп Гвардиола конечно си најде дефанзивец, Диаш за 55 милиони евра се сели во Сити

Слободен печат

Леброн по пласманот во големото НБА финале: Работата сè уште не е завршена

Слободен печат

ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Слободен печат