Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Само доколку сите барања за заштита на здравјето на клубовите се исполнети, ќе се врати најдобриот фудбал во Англија…

И дефинитивно е најавено продолжување на возбудувањата во најсилната англиска фудбалска лига, и на теренот се очекува наскоро да го дознаеме новиот шампион.

Одлучено е Премиер лигата да продолжи на 17 јуни, поради пандемијата на коронавирус пред празни стадиони, но само доколку сите барања за заштита на здравјето на клубовите се исполнети.

Воедно објавен е и распоредот на натпреварите за првите три кола од останатиот дел од сезоната 2019/20.

Па така, најавено е први на терените на 17 јуни (среда) да се појават играчите на Астон Вила и Шефилд јунајтед од 18.00 часот по локално време, а од 20.15 часот Манчестер сити-Арсенал.

Како што е веќе познато, Ливерпул е многу блиску до освојување на шампионската титула, тоа треба само да го потврди во наредните мечеви, а според распоредот „црвените“ следниот дуел ќе го имаат на гостински терен на 21 јуни (недела) против Евертон.

Прочитајте и...  Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Во текот на вчерашниот ден исто така беше објавено дека ќе им биде дозволено на менаџерите да го применуваат правилото за пет замени.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат