Официјално: Вајналдум на позајмица од ПСЖ во Рома

Холандскиот репрезентативец Џорџино Вајналдум не се снајде најдобро во дресот на ПСЖ/Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Холандскиот репрезентативец Џорџино Вајналдум (31) во следниот период ќе го носи дресот на италијанскиот клуб Рома.

Играчот од средниот дојде во клубот од „Олимпико“ на едногодишна позајмица од редовите на францускиот шампион ПСЖ.

Управата на римскиот клуб следното лето за сум од осум милиони евра има опција да го откупи неговиот договор, додека за сезоната 2022/2023 ќе „покрие“ половина од платата што ја има Вајналдум во Париз.

Холанѓанецот минатото лето потпиша за Пари Сен Жермен, но не се прилагоди на „светците“ како што се очекуваше. Претходно во кариерата играше и за Феенорд, ПСВ, Њукасл и Ливерпул.

Од друга страна, Рома летово продолжува со квалитетни засилувања, бидејќи пред Вајналдум во Рим пристигнаа и Миле Свилар, Немања Матиќ, Зеки Челик и Пауло Дибала.

Видео на денот