Tag : роман

Културен печат

Книжевна промоција на „Скопско лето“: Мозаик за душата на градот и духот на скопјани

Тони Димков
Романот со наслов „Кутар“ на авторот Милан Н. Порјазов својата промоција ја имаше на 24 јули, на терасата на Музејот на македонската борба, во рамките...
Културен печат

Промоција на книгата „Виенски гамбит“ од Анде Јанков на платото пред МКЦ

Тони Димков
Промоцијата на книгата „Виенски гамбит“, најновиот трилер од младиот македонски автор Анде Jанков, ќе се одржи на 23 јули на платото пред МКЦ. Промотор на...
Културен печат

Книжевен превод: Девет приказни за далматинските „галеби“

Тони Димков
Во едицијата „ПРОаЗА“ на издавачката куќа „Или-Или“ е објавен романот „На осамениот брег покрај морето“ на современиот хрватски писател Зоран Фериќ. Преводот на романот од...
Културен печат

Блумсдеј во чест на Џејмс Џојс: Делата на Џојс бараат креативен преведувач

Тони Димков
Иницијативата на преведувачката Марија Гиревска за читање фрагменти од делото „Улис“ на Џејмс Џојс ја прифатија 11 преведувачи од различни држави и повеќе писатели, поети...
Културен печат

Книжевен превод: Романот „Неверство“ на Дејан Трајкоски е објавен во САД

Тони Димков
Американската издавачка куќа „Далки аркајв прес“ го објави македонскиот роман „Неверство“ на Дејан Трајкоски. Преводот на книгата на англиски јазик е дело на преведувачот Пол...
Вести Култура

Андоновски: Наградите се важни за нас коишто пишуваме на т.н мали јазици, креативноста нуди разни форми на слобода

Слободен печат
Петар Андоновски, со својот роман „Страв од Варвари“, во издание на „Или-Или“ е добитник на Европската награда за литература. Тој е автор и на делата...
Култура Магазин слајдер

Драгица Најческа, прва жена романописец во Македонија: Жените потешко изборуваа простор во своите животи за занимавање со литература

Јасмина Кантарџиева Димков
По педесет години од првото издание на романот „Пеперутка со натопени крилја“ од писателката Драгица Најческа, годинава романот повторно се врати во живот, во издание...
Културен печат

Издавачка куќа „Или-Или“: Роман „Смоква“ од Горан Војновиќ

Тони Димков
Романот „Смоква“ од словенечкиот автор Горан Војновиќ е новата книга од работилницата на издавачката куќа „Или-Или“. Станува збор за 182. издание во едицијата „ПРОаЗА“, преводот...
Културен печат

Издание на „Антолог“: Роман „Ана“ од Николо Аманити

Тони Димков
Издавачот „Антолог“ го објави романот „Ана“ од италијанскиот писател Николо Аманити, во кој главниот лик Ана, нејзиниот брат и други деца шетаат низ Сицилија, јадат...
Забава Магазин Магазин слајдер

Како песна на Џон Ленон го инспирираше Стивен Кинг да го напише познатиот роман „The shining“?

Слободен печат
Џон Ленон беше пејач и текстописец со огромно влијание на сите околу себе. Поединечни жанрови, како што се психоделијата и авангардната музика, едноставно не би...