Официјално: Французите ќе го напуштат Вардар, како и Додиќ и Валчак

Десниот француски бек Кевин Њокас („Вардар 1961“)/фото: Слободен печат/Драган Митрески

Пред стартот на последниот натпревар сезонава во македонската машка Суперлига во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје меѓу Вардар 1961 и Тиквеш се дозна дека вкупно шест ракометари ќе се разделат со скопските „црвено-црни“.

Тие се француските интернационалци Бакари Диало, Жереми Тото и браќата Оливие и Кевин Њокас. Потоа, полскиот пивот Патрик Валчак и српскиот плејмејкер Стефан Додиќ. Сите пред мечот добија врамени дресови од клубот.

За Диало се шпекулира дека ќе направи трансфер во Тулуз, не е познато кој ќе биде следниот предизвик за браќата Њокаси, а од следната сезона Тото ќе ги брани боите на Нант.

Следен клуб на средниот бек Додиќ ќе биде полската екипа Кјелце, а според полските медиуми Валчак се сели во Португалија во редовите на Спортинг Лисабон.

Вардар 1961 ја информираше јавноста досега за четири нови засилувања: Португалецот Жилберто Дуарте (лев бек), Црногорецот Божо Анѓелиќ (среден бек), словенечкиот десен бек Нејц Цехте и рускиот пивот Павел Андреев.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот