7 C
Скопје

Одморете од месото: Направете ја оваа превкусна Попај салата!

Одморете го вашето тело од масните и празнични трпези, исклучете го месото на неколку дена од менито и полека прејдете на полесните оброци…

За ручек или вечера, подгответе ја познатата Попај салата, која ќе ве засити, ќе ве освежи, но и ќе го задоволи вашето сетило за вкус.

Фото: Профимедиа

Потребни состојки:

400 грама спанаќ
250 грама шампињони
1 главица кромид
2 чешниња лук
коцкички сув леб
250 грама грчки јогурт или павлака
2 шаки ореви
сол и бибер

Фото: Профимедиа

Подготовка:

Спанаќот добро измијте го и исцедете го. Додека спанаќот се цеди на кратко издинстајте ги шампињоните и кромидот кој претходно многу ситно сте го исецкале.

Помешајте ги динстаните печурки со спанаќот, ситно сецканиот лук, грчкиот јогурт и зачините. Додадете ги коцките леб и уживајте во вашиот оброк.

Прочитајте и...  ФОТО: Северина и пркоси на зимата во костим за капење

Поврзани вести

Како да препознаете дека некој ве лаже? Внимавајте на говорот на телото

Слободен Печат

ФОТО: Северина и пркоси на зимата во костим за капење

Слободен печат

Пријанка Чопра прозборе за првата средба со нејзиниот сопруг: Искрено, ме шокираше со својата дрскост

Слободен Печат

Александра Радуловиќ, мајката на Милена: „До пред една недела очекувавме сè, освен ваква поддршка“

Слободен печат

Кортни Кардашијан e во врска со тапанарот на „Blink-182“?

Слободен Печат

Моника Белучи и нејзините 4 правила за убавина и здравје во шестата деценија

Слободен печат

Остави Коментар