6 C
Скопје

Од денеска нова директна авиолинија помеѓу Скопје и Киев

На веб-страницата на WINDROSE веќе може да се купат картите и за Киев и за Скопје.

На Скопскиот аеродром од денеска ќе биде воспоставена нова авиолинија на релација Скопје – Киев. На настанот по повод одбележано новаата директна линија помеѓу Скопје и Киев ќе се обратат Метин Батак, генерален директор на ТАВ Македонија, Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и Наталиjа Задорожњук, Амбасадорка на Украина во земјава.

Новите летови, што се воспоствуваат првпат меѓу Украина и Северна Македонија, ќе ги реализира авиокомпанијата WINDROSE. Летовите 7W791 / 792 ќе се извршуваат секој четврток и недела.

-Првпат во историјата на односите меѓу Украина и пријателска Република Северна Македонија од 6 декември 2020 година се воведуваат летови на релација Кијив-Скопје-Кијив!, соопшти Амбасадата на Украина во Скопје.

Летовите од аеродромот Бориспиљ ќе се извршуваат со авиони Embraer-145 и ATR72-600. Покрај тоа, истакнуваат од Амбасадата, WINDROSE нуди удобен транзит од регионите на Украина: Харков, Днипро, Одеса и Лавов.

Прочитајте и...  Русија протера украински конзул обвинет за прибирање доверливи информации

-Постоење на директните летови ќе придонесе за интензивирање на билатералната соработка – зајакнување на бизнис врските, развој на туризмот во двете земји, подобро запознавање на граѓаните на Северна Македонија со Украина и на Украинците со Република Северна Македонија. На овој значаен настан беше посветена средбата на амбасадорката на Украина,  стои во соопштението, објавено на Фејсбук страницата на Амбасадата на Украина.

На веб-страницата на WINDROSE веќе може да се купат картите и за Киев и за Скопје.

Поврзани вести

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Потресна приказна за Блаже од Кавадарци – момчето кое доби бубрег од Верица Белчовска

МИА Агенција

Додик: Границата меѓу Република Српска и Федерацијата БиХ е меѓународно призната и дефинитивна

Слободен печат

ВИДЕО: Алијанса и Алтернатива откриваат корупциски скандал со висок функционер на ДУИ

Слободен печат

Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на 36. седница

Слободен печат

Тинејџер влетал со калашников во метрото во Њујорк, уапсен е пред да запука

Слободен печат

Остави Коментар