• авион

Кина го испорача својот прв патнички авион, кој ќе му конкурира на A320 на Ербас

Кина денеска соопшти дека го испорачала на својот нов патнички авион Ц919, кој ќе му конкурира на А320 на Ербас, а својот прв комерцијален лет треба да го изврши на почетокот на 2023 година. Тоа е првиот патнички авион со среден дострел произведен од кинеската државна компанија Comac, иако повеќето важни делови се увезени. Ц919 …

Кина го испорача својот прв патнички авион, кој ќе му конкурира на A320 на Ербас Read More »