Објавена нова снимка која ја покажува целата сила на експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Втор ден по ред траат насилните протести против владата во Бејрут, а причината е разорната експлозија во вторникот на пристаништето на главниот град на Либан.

Сателитска слика од Бејрут пред и по експлозијата / 4 – 5 август 2020 / Фото: -HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Во експлозијата на повеќе од 2.000 тони амониум нитрат загинаа најмалку 158 луѓе, а повредени се повеќе од 6.000. Уништени се цели градски квартови, како и многу претпријатија.

Силниот удар разби врати и прозори низ целиот град. На зградите во населбите кои се блиску до пристаништето пукнале стаклата. Штетата стигнала и до десет километри од пристаништето.

„Ал Арабија“ сега објави нова, забавена снимка од експлозијата во 4К резолуција која ја покажува силата на ударот:

Околу 300.000 луѓе – повеќе од 12% од жителите на Бејрут – не можат да се вратат во своите домови заради последиците на експлозијата. За повеќе од четвртина од луѓето кои морале да ги напуштат своите домови се верува дека се деца, а станува збор за околу 80.000 деца.

Прочитајте и...  Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Разорната сила на експлозијата направила кратер длабок дури 43 метри, а спасувачките тимови се уште ги бараат исчезнатите лица, за кои се верува дека ги има околу 60.

Потресни сведоштва од Бејрут: „Видов војна, снимав војна, ова е апокалипса“(ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Здравствените установи во Охрид и одадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Слободен печат

Телефонски измами: Половина од лажните кол центри се сместени во руските затвори

Слободен печат

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Слободен печат

За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат

Шопинг мол манија и во Македонија

Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Слободен печат

Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Горан Наумовски

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Слободен печат

Од утре стабилизација на времето, но со пониски утрински температури

Слободен печат