Потресни сведоштва од Бејрут: „Видов војна, снимав војна, ова е апокалипса“(ФОТО+ВИДЕО)

„Состојбата е „многу, многу загрижувачка“, луѓето се надвор од себе од ужасот што го доживеаја, а итните медицински служби се пренатрупани.“

„Видов војна. Снимав војна. 2006 година патував на југот на Либан за лично да видам што се случува (војната со Израел). Тогап требаа 30 дена за да се дојде до такви разорувања. А овде имавме само една единствена експлозија“, го пренесува Дер Шпигел сведоштвото на Филипе Арактинги, филмски режисер.

Бејрут денеска по експлозијата изгледа како во него со години да се војувало. Делови од градот покрај градското пристаниште се покриени со прашина и остатоци од арматура.

Огромна трагедија: Во експлозијата во Бејрут загинаа над 100 лица, а повредени се повеќе од 4.000 (ГАЛЕРИЈА)

Од големите комплекси згради останаа само урнатините, а преживеаните ги прераскажуваат своите фрапантни сведоштва.

Џоел Шамун, жена од Либан која ја преживеа експлозијата, раскажа што се случувало во нејзинот стан, оддалечен од пристаништетото и центарот на експлозијата.

Прочитајте и...  Жена сакала да го отруе Трамп!

„Бевме дома и слушнавме нешто како огномет. Мислевме дека се запали некој контејнер во пристаништето и не успеале да го изгаснат. Неколку секунди потоа летнавме во воздух“.

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Карл Дагер повреден го донесле во болница и тука го пречекала ужасна глетка.

„Видов човек на кого му беше откината ногата. Видов дека кое беше само и кое ги бараше родителите. Па помисив: ‘Мојата повреда е помала, болницата мора да се погрижи за потешко болните’, се присетува Дагер кој потоа се вратил дома, ги покрил раните со преврска од кутијата за права помош за да може болничка помош да добијат оние на кои навистина им била потребна.

Прочитајте и...  Алка по алка до синџир на супермаркети и империја: Основачот на „Лидл" е најбогат Германец со 41,8 милијарди евра
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/NABIL MOUNZER

Во болницата Свети Јурај, оддалечен километар од пристаништето, исто така глетката е стравична. Последиците биле погубни.

„Имаше многу жртви. Изгубивме четири медицински сести и неколку пациенти и посетители“, изјави Џорџ Саад, портпарол на болницата Свети Јурај.

„Имавме околу 200 повредени“.

Си Ен Ен го пренесе сведоштвото на Бахар Гатас за хаосот, кој го опиша „нешто како апокалипса“.

„Ранети може да ги видите насекаде низ улиците на Бејрут, скршени стакла насекаде, искршени автомобили, како апокалипса“, рече тој.

Според него состојбата е „многу, многу загрижувачка“, луѓето се надвор од себе од ужасот што го доживеаја, а итните медицински служби се пренатрупани.

„Бејрутското пристаниште е сосема разорено. Ние немаме повеќе пристаниште“, додаде тој.

Прочитајте и...  СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
epaselect Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/IBRAHIM DIRANI
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/ABDUL MUEED

 

 

Прочитај повеќе

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат

Гутереш: Со поблиска соработка до решение за предизвиците со кои се соочува светот

Слободен печат

Словенија се соочува со полни болници и недостиг на медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Минхен маските стануваат задолжителни на јавни места

Слободен печат

Британија соочена со пораст на смртноста од Ковид-19

Слободен печат

ЕУ не постигна договор за санкции против Белорусија

МИА Агенција

Седница на ОН по повод 75. роденден

Слободен печат

Милошоски: Владата да најде решение децата со посебни потреби да се вратат на настава

Весна Тодоровска

Унгарија го поддржува Косово, обврските за визна либерализација се исполнети

Илинка Иљоска