Нови рекорди го крунисаа најстариот пливачки митинг во Македонија!

15 години, најстар пливачки митинг во Македонија, како што и се најавуваше, тоа и се реализира од страна на Националната пливачка федерација. Успешно организиран како што и самиот го оцени претседателот на федерацијата, Александар Филипчев.

Во првиот дел од меѓународниот пливачки митинг „Немо Куп” на базенот Борис Трајковски во организација на ПК Делфин од Скопје, беа поставени пет нови државни рекорди на Македонија во повеќе категории и дисциплини.

фото:фејсбук

Членката на ПВК Орион, Миа Блажевска Еминова постави нов апсолутен, младински и кадетски рекорд на Македонија во дисциплината 50 метри градно со време 34:43 секунди, додека во дисциплината 200м мешано постави нов кадетски рекорд на Македонија со време 2:21:16 мин.

Членот на ПК Вардар 2018 од Скопје, Никола Ѓуретановиќ постави нов рекорд за помлади пионери во дисциплината 200м мешано со време 2:32:94 мин.

Прочитајте и...  Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Потоа, во вториот дел беа поставени три нови национални рекорди, повторно блесна Блажевска Еминова со нов кадетски и младински рекорд во дисциплината 100м грбно со време 1:03:60 мин.

Додека Ѓуретановиќ имаше нов рекорд на 400м слободно во категоријата помлади пионери со време 4:47:96 мин.

И во последниот трет дел, беа запишано уште два нови национални рекорди на Македонија, Блажевска Еминова со нов кадетски рекорд во дисциплината 200м грбно (2:22:33 мин.)

Членката на ПК Октопод од Скопје, Софија Дамјанова забележа нов рекорд во категоријата постари пионерки во дисциплината 50м делфин со време 30:62 секунди.

Сите официјални резултати од меѓународниот турнир „Немо куп 2019“ можете да ги погледнете ТУКА

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат