11 C
Скопје

Нови 94 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа осум лица

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-49, Куманово-2, Штип-8, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-2, Гостивар-13, Кочани-2, Свети Николе-9, Кичево -2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од: Скопје-27, Штип-1, Прилеп – 8, Тетово-1, Велес-3, Кочани -2.

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 63, 63 и 60 години, во ГОБ „8 Септември“ почина пациент на возраст од 68 години. Во ОБ Прилеп починат е пациент на 60 години, во ОБ Струга почината е пациентка на 72 години, во Гостивар вонболнички почината е пациентка на 73 години, во Завод за нефрологија во Струга починат е пациент на 67 години.

Прочитајте и...  Во Албанија за еден ден 782 новозаразени и 13 починати од Ковид-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8623,  бројката на оздравени пациенти е 4603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3619. Денес се евидентира еден конторлен тест и исправка за 4 оздравени лица од Кратово заради техничка грешка. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4083, активни 1823
 • Куманово 882, активни 214
 • Дебар 154, активни 92
 • Штип 492, активни 202
 • Прилеп 305, активни 56
 • Тетово 900, активни 291
 • Струга 342, активни 167
 • Велес 205, активни 31
 • Битола 84, активни 40
 • Охрид 229, активни 120
 • Кавадарци 27, активни 19
 • Гостивар 263, активни 168
 • Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
 • Струмица 24, активни 16
 • Крива Паланка 19, активни 8
 • Радовиш 15, активни 11
 • Крушево 12, активни 7
 • Кочани 80, активни 12
 • Пробиштип 39, активни 24
 • Демир Хисар 11, активни 10
 • Македонски Брод 9, активни 5
 • Пехчево 6, активни 1
 • Берово 4, активни 1
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 4, активни 1
 • Делчево 1, активни 0
 • Кратово 9, активни 5
 • Свети Николе 156, активни 143
 • Кичево 88, активни 73
 • Ресен 139, активни 73
 • Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).
Прочитајте и...  Филипче утре на состанок со Координативното тело за вакцини за ковид-19

Направените 830 теста се преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-13, Авицена-140, Биотек- 0, МАНУ -27, Жан Митрев (Филип Втори) –150, Систина со PCR метода -102, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-0, КИБФС (Инфективна клиника) -100. Досега во земјата се направени вкупно 81604 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 8 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 94 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Прочитајте и...  Денеска е голем празник и за прв пат во текот на Божикниот пост, се јаде риба

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Поврзани вести

Османи: Имаме поддршка од сите земји членки на ЕУ, останува прашањето со Бугарија

Слободен печат

Петмина повредени во сообраќајка кај Струмица

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче и д-р Грозданова

Слободен печат

Фаучи се извини за изјавата дека британските власти прерано ја одобриле вакцината против ковид-19

Слободен печат

Макпетрол совети за возачите – што сѐ влијае на потрошувачката на гориво

СП.

Градските власти исчистија под Кале, се заканија со казни, па заборавија

Остави Коментар