Нова голема победа за македонските надежи во Чешка - Слободен печат

Нова голема победа за македонските надежи во Чешка

Македонските фудбалски надежи предводени од селекторот Шкумбин Арслани денеска убедливо со 3:0 ја совладаа селекцијата на Унгарија.

Сите голови беа реализирани во текот на првото полувреме. Влеговме фуриозно на овој меч и успеавме да поведеме со 1:0 уште во 10. минута со голот на Иван Николов. Продолжи нашата доминација на теренот, Бехар Фета зголеми во 23 минута погоди за 2:0, а шест минути подоцна Влада Новески ги постави конечните 3:0.

Од 55. минута игравме со 10 играчи после црвениот картон на Илиевски, но ривалите не успеаја да ја искористат предноста од еден играч за да се вратат во игра. Во 60. минута од натпреварот нашиот голман Китаноски одбрани пенал.

Овие момци го потврдија тоа дека во нив има квалитет кој допрва ќе дојде до израз и потврдија дека победата над Словачка беше заслужена. Жалиме за поразот од Украина, бидејќи бевме подобри, но одиме напред кон нови предизвици. Верувам во овие момци и знам дека можат повеќе. Ова победа му ја посветуваме на нашиот голман Марко Алчевски кој е во процес на рехабилитација по операцијата на коленото. Сите ние му посакуваме што побрзо да се врати на зелените терени – рече селекторот на Македонија У18, Шкумбин Арслани.

Прочитајте и...  Проблеми за Балотели, оди во затвор?

МАКЕДОНИЈА У18: Кристијан Китановски, Бењамин Далипи, Алтрим Јакупи, Виктор Крстевски, Имран Фетаи, Иван Николов, Хамза Рамани, Лука Станковски, Бехар Фета, Влада Новевски, Марио Илиевски.

Играа уште: Азер Омерагиќ, Димитар Тодоровски, Али Асани, Александар Ѓуркоски, Филип Костовски, Лавдрим Латифи.

Претходно на стартот од турнирот во Чешка „црвено-жолтите“ претрпеа минимален пораз од Украина (1:2), а потоа славеа над Словачка со 3:2.

Прочитај повеќе

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

пет + 18 =

Прочитај повеќе

Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

Слободен печат

Поради РАСИЗАМ, Марега го напушти теренот (ВИДЕО)

Слободен печат

„Четворка“ на Лазаров за нова победа на Нант

Слободен печат

Покер на „топчиите“ за прекин на серијата без победа (ВИДЕО)

Слободен печат

Како Вардар да го избегне ПСЖ во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Елмас одигра цел натпревар за Наполи, Јувентус победува и без Роналдо (ВИДЕО)

Слободен печат