16 C
Скопје

Tag : словачка

Кошарка Спорт

Македонските кошаркари во „балон“ ќе ги играат мундијалските претквалификации

Слободен печат
На својот последен состанок, Бордот на европскиот дел од ФИБА донесе една исклучително битна одлука. Имено, прифатен е предлогот кој вели дека и претквалификациите за...
Останатo Спорт

ТЦР Европа: Давидовски и Џиролами ќе ја бранат честа на „ПСС Рејсинг“

Слободен печат
Викендов со трката во Словачка стартува европското првенство во автомобилизам за возила со ТЦР хомологација, а четврта сезона по ред на него ќе учествува Виктор...
Вести Регион Слајдер

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат
Мирослав Лајчак смета дека големиот чекор кон членството во Европската унија за Косово може да се реализира. Претставникот за дијалогот вели дека со постигнување договор...
Вести Регион

Новата Влада во Словачка доби доверба, Едуард Хегер – премиер

МИА Агенција
Купувањето на руската вакцина Спутник В предизвика политичка криза во Словачка, поради што денеска се гласаше за доверба на новата влада, а пратениците му изразија...
Кошарка Спорт

Крстевски: Очекувам прво место во групата, хендикеп е отсуството на Стојановски!

Слободен печат
Бојан Крстевски е еден од репрезентативците кои играа против нашите ново-стари ривали, сега во вториот круг од претквалификациите за пласман на Светскиот Куп во 2023...
Кошарка Спорт

Кошаркарите ги дознаа првите ривали на патот кон Мундобаскетот 2023

Слободен печат
Денеска со жрепка во Берлин најдобрата македонска репрезентација ги дозна противниците во вториот круг од претквалификациите за пласман во оригиналните квалификации за местата кои водат...
Вести Македонија

Османи – Клус: Словачка активно ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со првиот државен секретар во Министерството за надворешни и европски работи на Словачка Мартин Клус, кој се...
Вести Свет

Словачка се солидаризира со Чешка и протерува руски дипломати

Слободен печат
Тројца вработени во руската амбасада во Братислава треба да ја напуштат Словачка во рок од една недела во согласност со ситуацијата во Чешка, соопшти словачкиот...
Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

Русија побара од Словачка да ги врати вакцините поради кршење на договорот

Слободен печат
Русија денеска побара од Словачка да ѝ ги врати дозите вакцини против ковид „Спутник В“ поради повеќекратно кршење на договорот. На официјалниот профил на Твитер...
Вести Свет

РДИФ бара од Словачка да ги врати вакцините „Спутник В“ поради кршење на договорот

Слободен печат
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) денеска соопшти дека Словачка треба да ги врати дозите на „Спутник В“, кои ги добила од Русија поради кршење...