Ништо од чистиот воздух: Оџакот на студентскиот дом Кузман Јосифовски-Питу ги „отру“ скопјани

Граѓанската О2 Иницијатива објави фотографија која се рашири на социјалните мрежи, каде може да се забележи густ чад од оџакот на студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу“ во Скопје.

По силните реакции и на граѓаните и на организациите кои се борат против загадувањето, O2 Иницијативата потсети дека властите не го исполниле ветувањето дека студентскиот дом од мазут ќе се префрли на централно греење.

„Само да се потсетиме дека префрлањето од мазут на централно греење на студентскиот дом Кузман беше ветено како ПРВА активност која ќе се реализира во рамки на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019, од План за чист воздух. Еве го резултатот.

Незгодно барем малце да им паднеше на толку ветувања, фанфари, да не спроведеш до волку, па уште да си ветил како прва активност за годината, која еве завршува. Да се повлечеше некој од функција, да кажеше, јас сум одговорен за ова и се повлекувам. Не. Ништо. Само бла, бла, бла. Из шупљег у празно“, напишаа од О2 Иницијатива.

Прочитајте и...  Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Прочитај повеќе

Рестриктивните мерки зависат најмногу од граѓаните, смета Спасовски

МИА Агенција

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

МИА Агенција

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција