Никој не се пожалил за цената на бурекот и на белите печива, вели Бектеши

Фото: Профимедиа

Во Министерството за економија, но во извештаите од пазарните инспектори нема поплаки за зголемени цени на белите печива, порача министерот за економија Крешник Бектеши, прашан дали во целост се почитуваат замрзнатите цени и дали е запознат со податокот дека и покрај тоа што и брашното е во групата на замрзнати производи, граѓаните реагираат дека има зголемување на цените на белите печива?

– Кај нас нема такви поплаки, а такво нешто не сум видел и во неделните и месечните извештаи на ДПИ. Ако има таков проблем, тоа треба да се исконтролира. Се надевам дека со донесувањето на Законот за нефер трговски практики ќе се средат правилата во трговијата на големо и на мало и сметам дека за овој закон ќе гласаат сите пратеници – додаде Бектеши.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот