-1 C
Скопје

Tag : крешник бектеши

Вести Економија Слајдер

Петтиот пакет е 50 милиони евра, ќе почне да се спроведува во февруари

Весна Дамчевска
Министерот за економија Фатмир Бектеши обелодени дека петтиот економски пакет изнесува 50 милиони евра. Според него, тој ќе почне да се спроведува во февруари. Ова ...
Вести Економија Слајдер

Бектеши: Обезбедени се 50 милиони евра за петтиот пакет економски мерки

Слободен печат
Во буџетот се обезбедени 50 милиони евра за реализација на петтиот пакет на економски мерки на владата како поддршка на граѓаните и компаниите во време...
Вести Економија

ВО ЖИВО: Бектеши дава отчет за сработеното во првите 100 дена Влада

Слободен печат
Во моментов се одржува прес-конференција на министерот за економија, Крешник Бектеши на која министерот ќе даде отчет за сработеното во Министерството за економија во првите...
Вести Економија Слајдер

ДЗС бележи втор квартал во низа со пад на БДП: Македонската економија влезе во рецесија

Слободен печат
Македонската економија и официјално е во рецесија по падот на Бруто домашниот производ (БДП) што во бележи Државниот завод за статистика (ДЗС) за два квартала...
Вести Македонија

Заев и Бектеши на промоција на првата фотонапонска централа во неготинско

Слободен печат
Претседателот на Владата Зоран Заев заедно со министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе се обратат на промоцијата на фотонапонската централа на „ЕВН Македонија” АД...
Вести Македонија

Анализа, па дебата: Допрва ќе се одлучува кои сектори ќе продолжат со работа во недела, коморите со порака да не се брза со решение

Слободен печат
Во надлежност на Министерството за економија се секторот за трговија, за угостителството, за туристичка дејност и за занаетчиство. Треба прво да разговараме со бизнис заедницата...
Вести Економија

Бектеши: Ги утврдуваме парафискалните давачки за да ги скратиме

Слободен печат
Една од мерките во четвртиот сет, како одговор на долгогодишните барања на бизнисот, е намалување е парафискалните давачки кои бизнис-секторот ги посочува како еден од...
Вести Економија

Бектеши со менаџментот на СКСЗМ: Една од мерките во четвртиот сет е намалување на парафискалните давачки

Слободен печат
Зајакнување на соработката помеѓу Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) и Министерството за економија, во делот на креирање на мерки и политики за подобрување на...
Вести Економија

Финансиска поддршка за 11 компании основани од жени

Слободен печат
Единаесет жени кои основале и управуваат со компании добија финансиска поддршка од економската мерка насочена кон поддршка на жените претприемачи, во рамки на Програмата за конкурентност,...
Вести Македонија

Бектеши: Мерката МојДДВ не е селективна и важи за сите, моментно имаме 330.000 корисници

Слободен печат
Мерката „МојДДВ“ не е селективна и важи за сите граѓани, бидејќи сите имаат можност да отворат лозинка и слободно да се регистрираат на апликацијата. Апликацијата...