15 C
Скопје

Никогаш не го фрлајте веќе исцедениот лимон – Еве како можете да го употребите повторно!

Лимонот навистина е чудотворно овошје, а добро е познато дека има повеќратна примена.

Не само во исхраната, лимонот е феноменален и употреблив и во домаќинството, но и при негата на телото.

Добро се знае дека лимонот има многу ефектно влијание кога станува збор за чистењето во домот.

Сепак, многумина откако ќе го исцедат го фрлаат лимонот, но не правете го тоа, употребете го повеќекратно.

Лимонот многу добро делува кога станува збор за наслаги од бигор и каменец во садоперот, лабавото…. Лимонот поради својата киселина го топи каменецот, но има и антибактериско делување.

Исто така, откако ќе употребите некој лимон, можете да го искористите и за машината за садови. Оставете ги во неа половинките лимон и оставете мирисот да се развива во неа, така ќе го избегнете непријатниот мирис на валкани садови.

Со половинките од веќе исцедениот лимон можете да ја исчистите и микробрановата печка, така што ќе ги ставите во сад со вода и ќе ја вклучите печката на најсилна програма 2-3 минути. Потоа нечистотијата можете да ја пребришете само со крпа, не е потребно стругање.

Со веќе исцедениот лимон и лажица сол можете да ја исчистите и даската за сецкање, а притоа да бидете сигурни дека таа е целосно исчистена.

Лимонот може да ви помогне и при чистењето на кадата, така што неговото антибактериско дејство одлично ќе делува. Со половинките истријте ја кадата и оставете ја да отстои половина час, а потоа радувајте и се на белината и пријатниот мирис.

Лимонот е корисен и за убавината, веќе исцедениот лимон може да ви се најде и за вашето лице. Превртете го лимонот така што внатрешниот дел на половинката ќе дојде надвор, додадете шеќер на него и истријте го вашето лице. Ова е одличен пилинг за вашата кожа.

Истото можете да го примените и за пазувите доколку започнале да ви се создаваат темни кругови, за вашите лакти за да ја омекнете кожата или пак за петите.

Сосема едноставно, доколку сето ова ви е средено, намачкајте се со лимонот по вашето тело, можете и само на стапалата доколку кожата ви е чувствителна, оставете го телото преку кожата да го апсорбира витаминот Ц и потоа истуширајте се.

Лимонот е магично овошје, никогаш не го фрлајте пред целосно да го употребите.

Поврзани вести

Повеќе од три милиони „лајкови“ за Бијонсе: Пејачката воодушевува со своето тело во проѕирен комбинезон

Слободен печат

Семејни дискусии: Препорачливо е да се прескокнат овие теми на разговор со вашите родители

Слободен печат

ВИДЕО: Невеста на која ни Џулија Робертс не ѝ е рамна! Кажа „не“ и побегна, а младоженецот ја гаѓаше со чевелот!

Слободен печат

ФОТО | Кралицата Летиција во фустан стар 15 години: Сè уште совршено ѝ стои!

Слободен печат

ФОТО | Ана Ивановиќ објави фотографија со својата мајка: Фановите воодушевени

Слободен печат

Наташа од Гевгелија ја победи зависноста од хероин од тинејџерскиот период и сега е успешна жена, сопруга и мајка на три деца: Од дното повторно до врвот со мали чекори и упорност

Мими Стојановска

Остави Коментар