НФЛ лигата завиена во црно: Во сообраќајна несреќа загина квотербекот на Питсбург, Двејн Хескинс

Двејн Хескинс НФЛ кариерата ја започна во екипата на Вашингтон/ фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Изборот од првата рунда на НФЛ драфтот во 2019 година, Двејн Хескинс загина во сообраќајна несреќа на Флорида.

Квотербекот на Питсбург стилерс, Двејн Хескинс (24) го загуби животот во сообраќајна несреќа кога во него удрил автомобил во Јужна Флорида, објавија медиумите во САД кои сè уште трагаат по деталите од несреќата што го зави во црно спортот во САД.


Хескинс се ноаѓал во Јужна Флорида на заеднички тренинзи со Мич Трубиски и Најџи Херис.

– Несреќата смрт на Двејн Хескинс ме остави без зборови. Тој стана дел од нашето семејство, веднаш штом пристигна во Питсбург и беше еден од најголемите „работинци“ на теренот. Двејн беше прекрасен соиграч и добар пријател со речиси сите играчи. Срцето ми е скршено – изјави Мајк Томлин, тренерот на Питсбург.

Двејн Хескинс во 2019 година беше избран од страна на Вашингтон на НФЛ драфтот, но беше разменет во Питсбург каде од следната сезона требаше да биде стартен квотербек на екипата по заминувањето во пензија на Бен Ротлисбергер.

Видео на денот