Не стивнуваат реакциите по смртта на Момчило Крајишник

За некого херој, за некого воен злосторник.

По смртта на првиот претседател на собранието на сојузна република Босна и Херцеговина се огласи хрватскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ.

„Тој ќе остане запаметен како потписник на шесте стратешки цели на геноцидната политика. Неговата улога во геноцидот е детално објаснета во пресудите на Хашкиот трибунал, а за Крајишник не може да се зборува надвор од контекстот на тие пресуди“, рече тој за босанските медиуми.

За разлика од Комшиќ, претставникот на Србите во Претседателството, Милорад Додик истакна дека со заминувањето на Момчило Крајишник, Република Српска остана без еден нејзин основач, голем патриот кој жртвуваше најголем дел од својот живот за создавање и опстанок на Република Српска.

Прочитајте и...  Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Момчило Крајишник ќе остане запишан со посебни букви во историјата на нашата Република и нашиот народ во Република Српска, кои со неговото заминување го загубија искрениот и вистински патриотизам“ напиша Додик во телеграмата со сочувство до семејството Крајишник.

Смртта на Крајишник ја коментираше и Претседателот на Здружението на сведоци и жртви на геноцид, Мурат Тахировиќ.

„Осуден е за воени злосторства и ќе биде запамтен како воен злосторник“, изјави тој за босанските медиуми.

Поранешниот претставник на босанските Срби почина утрово на 75 годишна возраст во Универзитетски клинички центар на Република Српска во Бања Лука заради компликации од КОВИД-19.

 

Хашкиот трибунал во 2009 година го осуди Крајишник, за прогон и депортација на цивилите од бошњачка и хрватска националност во десет босански општини. Тој беше обвинет дека помеѓу 1 јули 1991 година и 30 декември 1992 година, заедно со Биљана Плавшиќ, Слободан Милошевиќ, Жељко Ражнатовиќ (Аркан), Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, планирале, поттикнувале, нарачувале, извршувале или на друг начин помагале и планирале, подготвувале или извршувале прогонства врз босански муслимани, босански Хрвати или други не-српско население од 37 општини во Босна и Херцеговина.

Прочитајте и...  Деспотовски најави влез на нови компании во индустриските зони и зголемување на платите во ТИРЗ

По падот на комунизмот и распаѓањето на Југославија, за време на војната, силите на босанските Срби презедоа контрола над околу една третина од босанската територија. Околу 100 000 луѓе беа убиени, а 2,2 милиони муслимани и Хрвати беа протерани од нивните домови, сè додека конфликтот не заврши со Дејтонскиот мировен договор со посредство на САД.

Краишник беше ослободен во септември 2013 година, откако отслужи две третини од својата 20-годишна затворска казна. По ослободувањето се залагаше обединување на делови на Босна со соседна Србија.

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian