Tag : Милорад Додик

Вести Регион

Додик ја искористи епидемијата за да ги засили границите меѓу Република Српска и Федерацијата: „Тоа нема врска со политика“

Слободен печат
Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик најави во средата дека властите во Република Српска (РС) ќе воведат сопствени проверки на граничните премини...
Вести Регион

Додик: 1 март не може да биде празник на БиХ

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик порача денка меѓународната заедница и бошњачката политичка елита мораат да сфатат оти не е можно Србите од...
Вести Регион

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина (БиХ) Милорад Додик во собранието на Република Српска (РС) изјави дека и понатаму е против посетата на...
Вести Регион

Додик: Херметичкото затворање на границата со Хрватска за мигрантите е проблем за цела БиХ

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик, по повод ветото кое го вложи околу ангажирање на Фронтекс на границите на БиХ, дека...
Вести Регион

Изетбеговиќ го посочи Додик како главен виновник за кризата во БиХ

МИА Агенција
Партијата за демократска акција (СДА) на Бакир Изетбеговиќ денеска го посочи членот на Претседателството на БиХ и лидер на СНСД, Милорад Додик, како главен генератор...
Вести Регион

Додик повторно се закани со РС-егзит и побара исполнување на барањата

МИА Агенција
Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик потврди денеска дека блокадата за одлучување во телата на државната власт ќе продолжи се додека не се измени...
Вести Регион

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција
Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит” на Република Српска, а на српскиот колега во...
Вести Регион

Додик: Република Српска се движи по патот за излез од БиХ од кој нема враќање

МИА Агенција
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека Република Српска (РС) тргнала на патот за излез од БиХ од кој...
Вести Регион

Додик не дал согласност за посетата на Ѓукановиќ во БиХ

МИА Агенција
Српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави денеска дека не дал согласност за посетата на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ на БиХ....
Вести Регион

Изетбеговиќ: Политичкиот сојуз меѓу Човиќ и Додик е опасен за Босанците

Слободен Печат
Претседателот на Партијата за демократска акција на Босна и Херцеговина (СДА), Бакир Изетбеговиќ изјави денеска дека сојузот помеѓу ХДЗ БиХ и Сојузот на независни социјалдемократи...