НАТО: Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

epa10014367 The NATO flag waves during the Canadian-led NATO Enhanced Forward Presence (eFP) Battlegroup Latvia 5th anniversary event at the Adazi Military Base in Latvia, 15 June 2022. Currentlyav, NATO Enhanced Forward Presence Battlegroup Latvia unites about 1,700 troops from Albania, Czech Republic, Spain, Italy, Iceland, Montenegro, Poland, Slovakia, Slovenia and Canada. EPA-EFE/Tomas Kalnins

НАТО ја критикуваше Русија поради нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

– НАТО е во состојба на готовност и внимателно ја следиме ситуацијата. Не видовме никакви промени во нуклеарната позиција на Русија што би предизвикало да ја прилагодиме нашата, изјави портпаролот на НАТО.

Спомнувањето на руското нуклеарно споделување на НАТО е сосема погрешно. Сојузниците на НАТО дејствуваат целосно почитувајќи ги нивните меѓународни обврски.

Русија постојано ги прекршува своите обврски за контрола на вооружувањето и неодамна го суспендираше своето учество во Новиот договор.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот