Tag : нуклеарна

Забава Магазин

Контролната соба на ЧЕРНОБИЛ отворена за туристите: Радијацијата во неа е дури 40.000 пати поголема од дозволената! (ВИДЕО)

Слободен печат
Контролната соба во Чернобил ќе биде отворена за туристите повеќе од 30 години по катастрофата и покрај тоа што сè уште има ниво на радијација...
Вести Економија

Бектеши-Петкова: Нашата земја има интерес за учество во Белене

МИА Агенција
Интересот за учество на Северна Македонија во изградбата на нуклерната централа Белене во Бугарија е уште еден чекор за продлабочување на соработката во делот на...
Вести Свет

Лавров: Не смее да се дозволи нуклеарна војна

Слободен печат
Русија ги повикува сите земји да ја поддржат изјавата за недозволивост на нуклеарната војна, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на...
Вести Свет

Германија се спрема за НУКЛЕАРЕН ИНЦИДЕНТ – Набавиле 189 МИЛИОНИ таблети јод за граѓаните

Слободен печат
Германските власти ги зголемуваат залихите на таблети јод кои можат да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен инцидент. Германската канцеларија за заштита од...
Вести Свет

Британија испраќа нуклеарна подморница во Заливот

Слободен печат
Британската морнарица испраќа нуклеарна подморница во Персискиот залив, откако Иран заплени британски нафтен танкер. Британски „Експрес” објави дека подморницата ќе има одбранбена улога, користејќи ја...
Вести Економија

Владата анализира дали да се вклучи во изградбата на Белене

МИА Агенција
Бугарија има намера да ја гради нуклеарната електрана Белене и ги повикува соседните земји да се вклучат во изградбата што според проценките ќе чини повеќе...