Народен лек – Излекувајте ја уринарната инфекција со семки од лубеница

Народната медицина има решение за голем број здравствени проблеми. Затоа, пред да посегнете по некои лекови, најпрвин обидете се својот здравствен проблем, се разбира со консултација со лекар, но и со нутриционист, да го решите со пиење одредени билни чаеви или со јадење одредени типови храна.

Доколку имате константна потреба од мокрење, а притоа тоа е проследено со боцкање и чувство на нелагодност, но чувствувате и болки во долниот дел од грбот, можеби имате уринарна инфекција или присуство на бактеријата ешерихија коли во мочниот меур. Оваа бактерија е многу присутна во последно време и тоа најмногу кај женската популација.

Но, откако ќе посетите лекар и ќе ви биде посочено дека не станува збор за сериозна здравствена состојба, обидете се наместо со пиење антибиотици или други лекови, проблемот да го решите со природен лек што самите ќе го подготвите.

Прочитајте и...  Фасцинантен изум: Како Брисел ја користи отпадната вода за греење?

За подготовка на овој лек, потребни ќе ви бидат 30 семки од лубеница и еден литар вода.

Подготовка:

Во подлабоко тенџере ставете го потребното количество вода и додајте ги семките од лубеница. Оставете ја водата да зоврие, а по поминати 10 минути интензивно вриење, исклучете ја ринглата и почекајте сирупот да се излади. Напитокот процедете го и складирајте го во стаклено шише, кое цело време ќе стои во фрижидер.

Овој народен лек обидете се да го испиете во рок од 10 дена.

Освен што ќе помогне во отстранувањето на бактериската инфекција, овој напиток многу ќе ви помогне и во чистењето на бубрезите и во подобрувањето на нивната функција.

Поврзани вести

ВИДЕО: Општа тепачка на летот за Порторико: Жена предизвика тепачка поради кавга околу заштитните маски

Слободен печат

Никол Португалски провоцира: Дали пораките и фотографиите од нејзиниот Инстаграм се упатени кон Бред Пит?

Слободен Печат

ФОТО: Таа е една од омилените дами во Холивуд, а нејзиниот љубовен живот секогаш интригира – Можете ли да ја препознаете славната актерка?

Слободен печат

ВИДЕО: Селин Дион ја доби својата прва филмска улога

Слободен печат

Никол Кидман: „Не сакам моите деца да користат Инстаграм бидејќи и јас не го разбирам“

Слободен Печат

Остави Коментар