Tag : инфекција

Здравје Магазин Магазин слајдер

Деца помлади од пет години носат и 100 пати повеќе поголема количина од коронавирусот во својот нос и грло

Васко Спасоски
Децата помлади од пет години можат да носат и 100 пати повеќе поголема количина од коронавирусот во својот нос и грло, отколку заразените пациенти и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Народен лек – Излекувајте ја уринарната инфекција со семки од лубеница

Слободен печат
Народната медицина има решение за голем број здравствени проблеми. Затоа, пред да посегнете по некои лекови, најпрвин обидете се својот здравствен проблем, се разбира со...
Вести Свет

Истражување: Лицата помлади од 20 години потешко се инфицираат со новиот коронавирус

Слободен печат
Лицата помлади од 20 години се двојно помалку подложни да се инфицираат до Ковид-19 во споредба со повозрасните луѓе, а клинички симптоми на новиот коронавирус...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нови сознанија: Вирусот не се шири преку предмети што ги допреле заразените, најголема опасност се луѓето

Слободен печат
Луѓето не можат да се заразат од коронавирусот така што ги допираат предметите, туку исклучиво со директен контакт со заразено лице, покажа експеримент на научници...
Вести Свет Слајдер

Излекуваните повторно позитивни? Мистеријата засега без одговор!

Дејан Андоновиќ
Јужнокорејските здравствени експерти ги проучуваат можните одговори на растечката бројка на лица кои се опоравиле од инфекцијата од коронавирусот, а при тестирањето, повторно биле позитивни,...
Вести Свет Слајдер

Северна Кореја: Коронавирусот може да се пренесе и преку око

Слободен печат
Северна Кореја апелираше денеска на своите граѓани да не посетуваат фреквентните области, нагласувајќи дека Ковид-19 може да се пренесе и преку инфекција на окото. Весникот...
Еспресо Магазин Филм и ТВ Шоу биз

На раб од смртта: Ефрон добил бактерија која за малку ќе му го одземела животот

Слободен печат
Неколку денови пред Божиќ американскиот Актер Зак Ефрон добил бактериска инфекција слична на тифусот, поради што итно морал да прими медицинска помош. Лекарите утврдиле дека...
Еспресо Шоу биз

Елтон Џон на работ од смртта

Слободен печат
Познатиот музичар Елтон Џон откри дека го молел Господ да му даде уште една прилика да ги види своите синови пред да умре. Имено, поради...
Здравје Магазин

10 причини поради кои доцни месечниот циклус, а не е бременост

Слободен печат
Кога месечниот циклус изостанува, а сте сигурни дека не сте останале бремени, во тој случај тоа е јасен знак дека нешто друго се случува во...