Направете си ги денес – Брзи колачиња со мед и цимет

Мала, но вкусна радост за целото семејство…

Состојки:

200 грама брашно

250 грама шеќер

2 јајца

2 супени лажици мед

малку цимет

1 прашок за печиво

150 грама шеќер во прав

Подготовка:

Сите потребни состојки за подготовка на овие колачиња ставете ги во подлабок сад и убаво измиксирајте ги со помош на миксер. Кога смесата ќе стане компактна, исклучете го миксерот и прекријте ја добиената смеса со чиста кујнска крпа. Потоа оставете ја смесата да отстои околу еден час во фрижидер. Релативно мекото тесто, истурете го врз претходно посипана работна површина со остро брашно а потоа со помош на сукало развлечете кора со дебелина од 5 милиметри. Добиеното тесто, исечете го на крукчиња со помош на чаша ичо калап по ваш избор. Добиените колачиња, наредете ги во соодветна тава за печење и ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 200 степени целзиусови околу 15 минути.Кога ќе помине потребното време а колачињата ќе добијат убава златна боја, извадете ги од рерна. На крај, наросете ги колачињата со шеќер во прав.

Прочитајте и...  Експерите објаснуваат: Дали и колку долго треба да го оставите бебето да плаче?

Поврзани вести

Неколку работи кои среќните парови ги прават пред спиење

Слободно време

Ова се 4-те најљубоморни знаци во Зодијакот: Дали сте меѓу нив?

Слободен Печат

ФОТО: Мадона (62) прилепена за ограда се бакнува со своето момче (26)

Слободен печат

АНКЕТА: Кого избраа британците: Кејт Мидлтон го изгуби „тронот“!

Слободен Печат

Нови обвиненија против Рон Џереми, му се заканува казна од 330 години затвор

Слободен печат

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Слободен Печат

Остави Коментар