Направете сами домашна крема од невен која ги лекува проширените вени и хемороидите (РЕЦЕПТ)

Покрај невенот потребна ви е уште една состојка и ќе добиете природен мелем со неверојатни лековити моќи.

Лековитата домашна крема од невен е ефикасно средство против проширени вени и хемороиди, како и кожни проблеми, непријатни состојби со кои се повеќе луѓе масовно се борат, главно безуспешно.

Меѓутоа, постои природен мелем, чија ефикасност ја потврдија сите што досега го употребувале.
За да направите домашна крема од невен, потребни ви се четири полни раце ситно исецкани цветови, листови и стебленца од невен и 500 грама квалитетна маст.

Подготовка: Загрејте ја маста на најсилна температура и додадете го исецканиот невен. Смесата добро измешајте ја и тргнете ја од огнот кога ќе зоврие. Поклопете го садот и оставете го да преноќи на собна температура.

Прочитајте и...  Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Утредента благо загрејте и процедете. Добиената маст од невен чувајте ја во чисти садови со капак.

Примена: Добиената крема од невен можете да ја користите секојдневно, така што ќе ја втриеете на болните места, повеќе пати дневно. Најдобар ефект ќе постигнете доколку комбинирате крема од невен и див костен, така што болните места најпрвин ќе ги намачкате со невен, а по неколку минути кога кремата ќе се впие, со мелем од див костен. На овој начин ќе постигнете интензивно лекување.

Овој мелем е корисен и при воспалени вени, без оглед дали имаат или немаат рани, како и за секое оштетување на кожата, бидејќи невенот навистина лекува.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Број

Слободен печат

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат

Трансродова пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Слободен Печат

Жена се обидела да ја силува пејачката Рада Манојловиќ додека миела раце во тоалет!

Васко Спасоски

Пет месеци од трагедијата во која загинаа НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата ќерка, семејството доживеа огромна среќа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Велевска позира во тесни и кратки пижами, а позата која ја направи кажува многу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ова е жената која за малку ќе го „украдеше“ Доналд Трамп од рацете на Меланија! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатиот рокер Ален Исламовиќ во борба против мигрантите влегува во политички води!

Васко Спасоски

Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

Васко Спасоски

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Слободен Печат

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат