Наоми Кембел открива како се справува со целулитот: Благодарение на овој третман манекенката изгледа неодоливо и во шестата деценија од животот

Фото: Profimedia
Фото: Profimedia

И покрај тоа што целулитот е природен и нормален, познатата манекенка Наоми Кембел успешно се справува со овој проблем со кој се соочува секоја жена.

Нејзината тајна е мадеро масажата, во која се користат текстурирани дрвени алатки за разградување на целулитот и измазнување на кожата.

„Не е болно, но не е ниту лесно. Како да прават леб од мене“, изјавила Наоми низ смеа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naomi Campbell (@naomi)

„Се обидувам да го правам тоа колку што можам почесто затоа што имам 51 година, а жените на моја возраст имаат задржување на вода во нивните тела, особено во бутовите“, истакнала манекенката.

Иако Кембел верува дека целулитот не е привлечен, таа е свесна дека не може комплетно да се отстрани, иако техниките како мадеро масажа можат да помогнат да се намали неговото појавување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naomi Campbell (@naomi)


„Факт е дека 90 проценти од жените независно од тежината, возраста и расата имаат целулит и тоа е нормално“, истакнал познатиот доктор и тренер д-р Хазел Валас преку пост на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naomi Campbell (@naomi)


„Разбирам дека може да биде загрижувачки за некои луѓе, но се надевам дека овој пост ќе делува како мал потсетник дека повеќето од нас го имаат и дека е нормална појава“, истакнал д-р Валас.

Видео на денот