ВИДЕО | Најслушаните песни на Јутјуб: Еве што најмногу слушаат Македонците

Бед Бани, Јала Брат и Јунгкук од „Би-ти-ес“
Бед Бани, Јала Брат и Јунгкук од „Би-ти-ес“ / Фото: Profimedia/Инстаграм

Британскиот портал „Либерти гејмс“ ја објави листата со најслушаните изведувачи и песни, засебно за секоја држава од светот, на Јутјуб во последните 12 месеци.

Најслушана во светот е индиската пејачка Алка Јагник, со 14,8 милијарди стримови на Јутјуб. На второ место се наоѓа порториканскиот рапер Бед Бани со 14,1 милијарди стримови. Исто така, Бед Бани е најпопуларен изведувач во 17 држави, претежно во Јужна Америка. На третото место се најде Удит Нарајан, исто така индиски пејач.

Корејските групи Би-ти-ес и Блекпинк се изведувачи со најголем број претплати на Јутјуб.

Што се однесува до песните, најслушана е „Saami Saami“ на индиската пејачка Суниди Чаухан. На второ место се најде „We Don’t Talk About Bruno“ од филмот „Encanto“. Третата позиција ѝ припадна на „Cê Tá Preparada“, која ја изведуваат бразилските пејачи Тајроне и Марилиа Мендонса.

Во нашиот регион, поточно во Хрватска, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина и Словенија, најслушан е босанскиот рапер Јала Брат. Најслушана песна во овие држави, со исклучок на Словенија, е „Roze“, во изведба на Јала Брат, Буба Корели и Девито. Во Словенија, најслушана песна е „Lučke“ на Би-кју-ел.

Во Македонија, најслушан изведувач е српскиот рапер Војаж, а најслушана песна е „Hajde“ на турбофолк пејачката Теа Таировиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот