Награда за триумф на турнир, вибратор

Елизабет Садо Гарсија, остана во шок по триумфот на турнир во Шпанија во сквош, а јавноста е згрозена од потегот на организаторот.

Како дел од наградите за финалистките, Садо Гарсија и Олаја Ленс, покрај медалите, добија, масажер за нозе, восок за депилација и на крај, вибратор.

Двете спортистки го обвинија организаторот на турнирот, Сквош клубот Овиедо, за сексизам, додека клубот ја прекина организацијата на турнирот.
Веднаш се огласи и Сквош федерацијата на Шпанија, која најави казни.

„Ова е срамотно. Не знаевме што ќе биде во пакетите со награди. Сега е доцна клубот да се извини, и да мислат дека овој потег не е скандалозен“ стои во соопштението на Федерацијата.

Прочитајте и...  Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Поврзани вести

ФОТО: Му избега триумфот на Вардар, Порто се спаси во последните секунди!

Фидан Коминовски

Шест месеци затвор за Јовиќ: Поднесено обвинение против напаѓачот на Реал!

Слободен печат

Нов случај на коронавирус, целиот тим на Металург во изолација

Слободен печат

Наполи поразен на стартот од ЛЕ, пресврт на Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Јовановски: Доколку бидеме во прав состав, нашите шанси во Тбилиси ќе бидат и поголеми!

Фидан Коминовски

„Мистер“, ти благодариме: Марчело Липи ја заврши тренерската кариера!

Слободен печат

Остави Коментар