На врвот со Ливерпул, Алисон е најдобриот голман на светот! (ФОТО)

Изборот на „Франс Фудбал“ за Златната топка оваа година е уште побогат, откако беше поставена и награда за најдобар голман на светот.

Историската прва награда ја доби голманот на Ливерпул, Алисон. Тој минатата сезона успеа да ја освои Лигата на шампионите со Ливерпул и „Копа Америка“ со Бразил, а наградата му ја врачи напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски.

Финалисти во изборот покрај Алисон беа уште Кепа Аризабалага, Самир Хандановиќ, Едерсон Мораеш, Уго Љорис, Мануел Нојерм Јан Облак, Андре Онана, Војчех Шчесни и Марк Андре Тер Штеген.

„Франс Фудбал“ од минатата година бира и фудбалерка на годината, а прва добитничка беше Норвежанката Ада Хегерберг.

Годината тоа признание го доби Меган Рапино како најдобра фудбалерка на светот и втора освојувачка на Златната топка.

Прочитајте и...  Официјално: Нема кошарка, поништена е сезоната во Евролигата

Таа ја водеше селекцијата на САД до светската титула на Мундијалот во Франција.

Прочитај повеќе

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат

Иџе „брмчеше “ по скопските улици за лекарите, полицајците, пожарникарите… (ВИДЕО)

Слободен печат

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат

Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Слободен печат

Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Дел Потро не може да крене глава од проблеми: Убавата Софија се раздели со Аргентинецот (ФОТО)

Слободен печат

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Слободен печат

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат

Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Слободен печат

Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Слободен печат