МЗТ Скопје извиси за еден глас: Клубовите одлучија да нема шампион во кошаркарската Прва лига, но…

Одлуката од гласањето на клубовите во Првата лига, ќе мора да биде „аминувана“ од Управниот одбор на кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ)

Екипите кои настапуваат во Првата лига дека преку конференциска врска и електронско гласање одлучија МЗТ Скопје да не ја добие титулата, да нема шампион за сезоната 2019/20 и да нема испаѓање од Првата лига.

По вчерашната најава на челниците на КФСМ дека ќе им остават на клубовите да решат како да заврши сезоната и им понудија две решенија:
првото е да се прогласи КК МЗТ Скопје Аеродром АД за шампион и да испаднат двата последни клуба од Прва Лига, додека вториот предлог гласеше Да НЕ се прогласи шампион за сезоната 2019/20, со тоа што нема да има испаѓање од лигата, а одлуката ќе мора да помине и на седницата на Управниот одбор на КФСМ.

Прочитајте и...  Гласањето на болните и немоќните во Куманово, Липково и Старо Нагоричане се одвива тековно

Епилогот од гласењето беше четири гласа против МЗТ Скопје да му се додели титулата, три гласа за, и три клуба беа воздржани.

Екипите кои гласаа да нема шампион и да нема испаѓање се КК Работнички – Скопје, КК Гостивар-Гостивар, КК Вардар-Скопје и КК Куманово 2009-Куманово.

Три клуба, КК МЗТ Скопје Аеродром АД-Скопје, КК МЗТ Скопје Уни-Банка-Скопје, и КК ФМП Академија-Скопје се изјаснија за предлогот: КК МЗТ Скопје Аеродром АД да се прогласи за шампион за сезона 2019/20, со испаѓање на двата последни клуба од Прва Лига-мажи.

Три клуба, КК Еуро Никел 2005-Кавадарци, КК Кожув-Гевгелија и КК Пелистер-Битола беа воздржани во гласањето по предлогот од страна на федерацијата.

Согласно со тоа, резултатот на ова гласање раководството на КФСМ ќе го формулира како дефинитивен предлог и ќе го стави пред членовите на Управниот Одбор на КФСМ кој треба да ја донесе конечната одлука за заклучување на натпреварувањето во Првата лига-мажи за сезоната 2019/2020.

Прочитајте и...  Кои екипи се најголеми корона губитници?

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат