5 C
Скопје

Tag : кошаркарска прва лига

Кошарка Спорт

Академија ФМП го кутна фаворитот МЗТ Скопје, Куманово го декласира Работнички

Слободен печат
Кошаркарите на Академија ФМП приредија вистинско изненадување во 17. коло од Првата лига победувајќи го големиот фаворит МЗТ Скопје со 85:73 и тоа благодарение на...
Кошарка Спорт

Соколов ја реши ФМП Академија

Зоран Спасоски
Дербито на 13. коло се одигра во Кисела Вода каде Еуро Никел со 89:94 ја совлада ФМП Академија по продолжението од пет минути. Гостите од...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје се испоти за да дојде до победа над ТФТ

Слободен печат
Екипата на МЗТ Скопје по поразот во дербито против Пелистер, им се врати на победите и во заостанатиот натпревар од четвртото коло го совлада незгодниот...
Кошарка Спорт

Кошаркарите на Пелистер остануваат перфектни, го решија и МЗТ Скопје 

Слободен печат
Кошаркарите на Пелистер останаа единствена непоразена екипа во Првата лига откако во дерби пресметката го совладаа МЗТ Скопје со 88:85 во рамките на 11. коло....
Кошарка Спорт

Кошаркарите на МЗТ Скопје не се ни испотија против Црн Дрим

Слободен печат
Екипата на МЗТ Скопје славеше со убедливи 104:67 над Црн Дрим во 10. коло од првата лига. „Металците“ уште во првата четвртина ја „резервираа“ победата...
Кошарка Спорт

Академија ФМП го изненади Куманово на стартот од првенството

Слободен печат
Кошаркарите на Александар Петровиќ со 84:75 го совладаа фаворизираниот Гостивар, додека Куманово во неизвесен натпревар го совлада ТФТ со 82:83. Од самиот почеток на средбата...
Кошарка Спорт

Короната пак прави проблеми во мак-баскетот, позитивни во Пелистер и Вардар

Слободен печат
Кошаркарската сезона во Македонија викендов конечно треба да започне по две одложувања, но коронавирусот повторно прави проблеми кај екипите. На само ден пред стартот на...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје: Ново првенство и веднаш нова глупост на Перо Антиќ

Слободен печат
На ден пред стартот на домашното првенство во кошаркарската прва лига која досега два пати беше одложена поради пандемијата на коронавирусот, МЗТ Скопје повторно распали...
Кошарка Спорт

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) и нејзиниот претседател Перо Антиќ, денеска пресекоа и одлучија сезоната во првата лига да започне идниот викенд, односно на 31....
Кошарка Спорт

Во четврток ќе се знае кога ќе стартува кошаркарската прва лига

Слободен печат
Сезоната во два наврати беше одложена поради позитивни случаи на коронавирус, по што и здружението на прволигашите, како и Асоцијацијата на професионални кошаркари побараа веднаш...