Tag : кошаркарска прва лига

Кошарка Спорт

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат
Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром и член на македонската репрезентација, Дамјан Стојановски е најдобриот кошаркар во Првата лига според специјализираниот кошаркарски сајт „Евробаскет“. Сајтот редовно...
Кошарка Спорт

Работнички реагира на заканите на МЗТ Скопје: работите не се решаваат на мускули, некогаш треба да се вклучи и мозокот

Слободен печат
Најавата на МЗТ Скопје дека ќе тргне во војна со КФСМ бидејќи не им ја доделија титулата во домашниот шампионат откако тоа беше прекинато поради...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје влезе во војна со КФСМ: Перо Антиќ и неговите соработници повеќе не постојат за МЗТ Скопје Аеродром, се гледаме на суд

Слободен печат
Очекувано, само неколку неколку минути по одлуката на Управниот одбор на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) да го прекине првенство и да не прогласи шампион,...
Кошарка Спорт

КФСМ одлучи, нема шампион и нема испаѓање од Првата лига

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) денеска соопшти дека е донесена одлука за завршување на Првата лига во машка конкуренција и тоа без да се прогласи...
Кошарка Спорт

„Бурата“ во мак-баскетот не стивнува: МЗТ Скопје размислува следната сезона да не игра во Првата лига?

Слободен печат
Перипетиите кои настанаа во последните два-три дена поврзани со одлуката како да заврши Првата лига, дали да се прогласи МЗТ Скопје за шампион или не,...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје извиси за еден глас: Клубовите одлучија да нема шампион во кошаркарската Прва лига, но…

Слободен печат
Екипите кои настапуваат во Првата лига дека преку конференциска врска и електронско гласање одлучија МЗТ Скопје да не ја добие титулата, да нема шампион за...
Кошарка Спорт

КФСМ ќе им дозволи на екипите сами да одлучат како ќе заврши Првата лига

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) конечно презеде чекор кој ќе ја одреди судбината сезоната во Првата лига која е прекината поради пандемијата на коронавирусот. КФСМ...
Кошарка Спорт

КФМ наскоро со одлука за судбината на кошаркарската сезона 

Слободен печат
На денешниот состанок реализиран преку конференциска видео-врска со десетте клубови кои се дел од Првата лига, беше донесен заклучок, во текот на денот, федерацијата да...
Кошарка Спорт

Гостивар и Работнички ја продолжуваат трката за второто место

Слободен печат
Гостиварци ја научија лекцијата од киксот во Кавадарци и овој пат славеа со 79:91 над Куманово со што ја продолжија трката за второто место со...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат
Актуелниот шампион МЗТ Скопје им се врати на победите во домашниот шампионат откако во минатото коло загуби од Гостивар. „Металците“ како гости со 60:73 го...