Tag : КФСМ

Кошарка Спорт

МЗТ Скопје: Ново првенство и веднаш нова глупост на Перо Антиќ

Слободен печат
На ден пред стартот на домашното првенство во кошаркарската прва лига која досега два пати беше одложена поради пандемијата на коронавирусот, МЗТ Скопје повторно распали...
Кошарка Спорт

КК Работнички не води преговори со потенцијален нов сопственик!

Слободен печат
Денеска од кошаркарскиот клуб на Работнички известуваат дека не се водат преговори за менување на сопственичката структура. По повод објавени информации во јавноста дека се...
Кошарка Спорт

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) и нејзиниот претседател Перо Антиќ, денеска пресекоа и одлучија сезоната во првата лига да започне идниот викенд, односно на 31....
Кошарка Спорт

Во четврток ќе се знае кога ќе стартува кошаркарската прва лига

Слободен печат
Сезоната во два наврати беше одложена поради позитивни случаи на коронавирус, по што и здружението на прволигашите, како и Асоцијацијата на професионални кошаркари побараа веднаш...
Кошарка Спорт

Прволигашките клубови до Антиќ: Решете го проблемот до среда или одете си!

Слободен печат
Или нека го организираат првенството или нека ја напуштат македонската кошаркарска федерација (КФСМ), побараа од Здружението на прволигашките клубови. Во продолжение целото соопштение на Здружението...
Кошарка Спорт

Асоцијацијата на кошаркари: Сакате да се вратиме на терен за 25% плата?

Слободен печат
Асоцијацијата на кошаркари во Македонија изрази незадоволство од одлуката на клубовите да ги намалат нивните плати на само една четвртина доколку во скоро време не...
Кошарка Спорт

Коронавирусот го одложи и почетокот на Првата женска кошаркарска лига

Слободен печат
Имајќи ја во предвид целокупната епидемиолошка ситуација во земјата и фактот дека бројот на ново заболени секојдневно се зголемува, раководството на КФСМ донесе одлука за...
Кошарка Спорт

Нов Американец во кошаркарската репрезентација: Вајли „уапсен“ во Бугарија, но сепак стигнал до Македонија

Благоја Георгиевски
Македонската кошаркарска репрезентација веројатно ќе има нов Американец за ноемврискиот квалификациски турнир за ЕП 2022 што треба да се игра во Талин, Естонија. Станува збор...
Кошарка Спорт

Коронавирус во КФСМ

Слободен печат
Проблемите за макбаксетот никако да стивнат, по појавата на коронавирус во екипите, сега коронавта влезе и во Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ). Имено, член на...
Кошарка Спорт

Клубовите им ги скастрија платите на кошаркарите, бараат сезоната да започне што поскоро

Слободен печат
Претставниците на кошаркарските екипи денеска се договорија да ги намалат платите на кошаркарите се додека не стартува сезоната која веќе два пати беше одложена поради...
MacedonianAlbanianBulgarian