28.8 C
Скопје

Tag : КФСМ

Кошарка Спорт

Убава вест: Претквалификацискиот турнир за СП 2023 ќе се игра во Скопје

Слободен печат
Македонската кошаркарска федерација доби уште една потврда плус за својот организаторски потенцијал. Ја доби довербата од страна на Светската кошаркарска федерација да биде организатор на...
Кошарка Спорт

КФСМ ќе биде организатор на завршницата во Купот

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) ќе биде организатор на завршницата во Купот кој по една година повторно се игра. Минатата година не се одигра завршницата...
Кошарка Спорт

Бајиќ: Чест е да се биде селектор на Македонија

Зоран Спасоски
Драган Бајиќ денеска и официјално е претставен како нов селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија. Актуелниот тренер на Игокеа доаѓа на местото на Александар Тодоров...
Кошарка Спорт

КК Пелистер со реакција: Нечесно е среде сезона да се менуваат правилата на игра!

Слободен печат
Денеска во просториите на КФСМ помеѓу клубовите од Прва лига-мажи и раководството на КФСМ беа изнесени предлози во врска со завршувањето на натпреварувачката сезона 2020-21,...
Кошарка Спорт

Перо Антиќ: Не размислувам за оставка, не може да влеземе на терен да играме место нив 

Слободен печат
Претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ), Перо Антиќ, не се чувствува виновен за неуспехот на репрезентацијата да се пласира на Евробаскетот 2022 година. На...
Кошарка Спорт

Македонија домаќин на уште едно Европско кошаркарско првенство!

Слободен печат
Покрај континенталниот собир од Дивизијата „А“ во машка конкуренција „Под 16“, нашата земја ќе го организира и еврошампионатот од Дивизија „Б“ за кошаркарки „Под 20“....
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје: Ново првенство и веднаш нова глупост на Перо Антиќ

Слободен печат
На ден пред стартот на домашното првенство во кошаркарската прва лига која досега два пати беше одложена поради пандемијата на коронавирусот, МЗТ Скопје повторно распали...
Кошарка Спорт

КК Работнички не води преговори со потенцијален нов сопственик!

Слободен печат
Денеска од кошаркарскиот клуб на Работнички известуваат дека не се водат преговори за менување на сопственичката структура. По повод објавени информации во јавноста дека се...
Кошарка Спорт

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) и нејзиниот претседател Перо Антиќ, денеска пресекоа и одлучија сезоната во првата лига да започне идниот викенд, односно на 31....
Кошарка Спорт

Во четврток ќе се знае кога ќе стартува кошаркарската прва лига

Слободен печат
Сезоната во два наврати беше одложена поради позитивни случаи на коронавирус, по што и здружението на прволигашите, како и Асоцијацијата на професионални кошаркари побараа веднаш...