Мушичките ја уништија летната сезона за туристите во еден италијански град

Фото EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Властите во еден град во Тоскана ги повикаа жителите да ги затворат прозорците и да се воздржат од перење облека, бидејќи градот има огромен проблем со големиот број мушички, пишува „Гардијан“.

Сопствениците на рестораните и баровите во Орбетело, добро познат по својата лагуна и долгите делови од песочната плажа над Монте Аргентарио, велат дека бизнисот е тешко погоден бидејќи клиентите избегнуваат да излезат на вечера.

„Принудени сме да затвориме два часа порано“, изјави за Corriere della Sera сопственикот на Caffè sul Corso di Luigi Drogo. „Ова е нашата сезона во 2022 година“.

Некои установи ги исклучија надворешните светла и резервираат вечера само до 21 часот.

„Резервациите се намалени за 60% и покрај овие мерки“, рече Марко Ди Пјетро, ​​сопственик на ресторанот Ovosodo, опишувајќи го „психолошкиот ужас“ што го нанесуваат мушичките на гостите на отворено. „Илјадници мушички се собираат околу сијалиците и се движат како вознемирувачки бран меѓу масите на отворено“, изјави тој за Corriere.

Властите велат дека ќе преземат процедури за контрола на мушичките, иако веќе четири пати дезинфицирале во последниве три недели.

Тие не се единствените кои се нападнати од ваквите инсекти ова лето – блискиот Castiglione della Pescaia е погоден од роеви оси, објави Corriere.

Леонардо Марас, советник во Тоскана, рече: „Денес е тешко да се најде решение за проблемот што требаше да се реши порано. Она што можам да го кажам е дека ние сме тука за сите граѓани кои изразуваат загриженост или чија сезона е уништена од овие инсекти“.

Видео на денот