Мојата пријателка со ова ги залева собните билки: Цвета и она цвеќе за кое не ни знаев дека има цвет! (РЕЦЕПТ) - Слободен печат

Мојата пријателка со ова ги залева собните билки: Цвета и она цвеќе за кое не ни знаев дека има цвет! (РЕЦЕПТ)

„Ја посетив мојата пријателка овие денови. Есента пристигна, па се „сместивме“ во домот. Кај неа на прозорот забележав милион цветови во саксиите. Цвета и она цвеќе за кое не ни знаев дека има цвет“.

„Кога ја запрашав за трикот, таа ми одговори: „Еве во што е трикот! Градинарите секогаш го прихрануваат цвеќето во периодот кога се создаваат пупките. Но, го прихрануваат со рицинусово масло, поради што неговите цветови се бујни и траат подолго. Бојата на цветот исто така станува поинтензивна“.

профимедиа

Во шише со еден литар вода на собна температура додадете 1 лажица рицинусово масло. Потоа е добро да се затвори и да се протресе. Рицинусовото масло треба да се раствори во мали честички и добро да се промеша со водата за да не ги уништи билките.

Веднаш по промешувањето треба да се залие цвеќето, внимавајќи маслото да не се одвои од водата.

профимедиа

Доколку билката цвета еднаш годишно, ќе ја залевате со оваа комбинација само еднаш годишно! Доколку билката цвета постојано, тогаш со овој раствор залевајте ја еднаш месечно.

Одличен трик домаќинки, применете го!

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

4 × three =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат