18 C
Скопје

Tag : билки

Магазин Магазин слајдер Семејство

Билки кои ја бркаат негативната енергија и штитат од зли намери: Барем една мора да имате во домот!

Слободен печат
Изгледаат убаво, а верувањето вели дека тие дури и го штитат домот… Просториите во кои престојуваме, а особено оние во кои сме многу често можат...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ВИДЕО | Чудо за вашите билки: Трик со кој вашето цвеќе никогаш нема да овене!

Слободен печат
Го сакате цвеќето и собните билки, а тие и покрај негата и вниманието кое им го посветувате, бавно напредуваат? Ви откриваме мала тајна која засекогаш...
Магазин Магазин слајдер Храна

Гурмански совети: Во кои јадења да користите свежи билки како замена за сувите зачини

Слободен печат
Свежите билки не само што ги ароматизираат јадењата, ги будат сетилата, туку се и многу здрави. Но, иако ова сте го слушале безброј пати, сè...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ФОТО | 5 најпопуларни собни билки на Инстаграм: Лесни за одржување, изгледаат одлично во секој ентериер!

Слободен печат
Многумина од нас нетрпеливо чекаат да пројде зимата со цел да започнат со најразличните активности поврзани за своите билки… Од пресадување, садење и купување на...
Забава Магазин Магазин слајдер

Дали билките помагаат во слабеењето, кои билки и како?

Слободен печат
Основниот принцип за сeкој што сака да ослабне гласи: јади помалку! Веднаш зад ова правило стои уште едно – внимавај ШТО јадеш! Правилото број три...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ВИДЕО: Сосема природно и бесплатно ѓубриво за било која билка во вашиот дом

Слободен печат
Ова е всушност сосема природно ѓубриво кое можете да го искористите за било која билка или цвеќе. Станува збор за ѓубриво од лушпата од банана,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Билки што можат да помогнат во намалување на високиот крвен притисок

Слободен Печат
Високиот крвен притисок, исто така наречен хипертензија, влијае на скоро половина од возрасните луѓе во светот. Какви било промени во исхраната и начинот на живот...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Кога ќе ги внесете овие билки во домот, ќе внесете и здравје: Еве зошто ви се потребни!

Слободен печат
Едно неодамнешно истражување покажало дека луѓето кои ги оплеменуваат своите домови со зелени растенија имаат подолг животен век од оние кои не го прават тоа....
Магазин Магазин слајдер Семејство

Како собните билки да не ви овенат? Една жена откри интересен трик кој ќе го спаси вашето домашно зеленило

Слободен печат
Поради грешките кои ги правиме, ние самите често го скратуваме животниот век на растенијата… Билките го оплеменуваат и збогатуваат нашиот простор, помагаат куќата или станот...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Не чекајте да ги набавите – Пет домашни билки кои одлично влијаат на вашето здравје

Слободен печат
Летото е тука, а со летото веруваме дека веќе одамна вашиот двор е уреден и засаден со цвеќиња, доколку немате двор, сигурно сте се погрижиле...