3 C
Скопје

Милан со луда пенал серија обезбеди пласман во ЛЕ, Тотенхем ја искина мрежата на Макаби

Седумкратниот европски шампион Милан едвај го преживеа гостувањето кај Рио Аве и преку подобро изведување на пенали успеа да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на Европа.

Натпреварот во регуларниот дел заврши 1:1, по екстра продолженијата беше 2:2, а во пенал рулетот, победникот беше познат дури во 12. серија.
„Росоњерите“ поведоа со голот на Салемакерс во 51. минута, а Рио Аве израмни во 72. минута преку Жералдес.

Рио Аве преку Желсон во првата минута од првото продолжение поведе со 2:1, но „росоњерите“ во 120. минута израмнија од пенал откако Боревковиќ играше со рака, а Чалханоглу беше сигурен реализатор на пеналот.

Во пенал серијата се случуваше вистинска лудница, и двете екипи беа прецизни во првите седум пенали, потоа следеше осмата серија во која Коломбо шутира над голот на Рио Аве, но веднаш потоа Монте ја погодува стативата.

Потоа и двете екипи беа сигурни во деветтата серија за во 10. и 11. серија да ги промашат сите пенали, вклучувајќи ги и голманите кои шутираа. Победникот беше одлучен дури во 12. серија, Адерлан го промаши својот шут, додека Кјаер беше прецизен и го однесе Милан во Лигата на Европа.

Прочитајте и...  Манџукиќ и официјално нов член на Милан

Тотенхем буквално ја искина мрежата на Макаби Хаифа победувајќи со 7:2. Хари Кејн постигна хет-трик, а во листата на стрелци се запишаа и Моура, Ло Селсо два пати и Деле Али. За изралскиот тим головите ги дадоа Чери и Рукавица.

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски не настапи за Спортинг Лисабон бидејќи клубот одлучи да го стави на трансфер листата и не учествуваше во убедливиот пораз од 1:4 од Ласк.
Првото полувреме заврши 1:1, за во второто по Рагуз, Мичори и Грубер да постигнат голови со кои австрискиот тим дојде до убедлив триумф од 1:4 и си обезбеди пласман во групната фаза во ЛЕ.

Резултати:
Клуж – КуПС 3:1
Арарат – Црвена звезда 1:2
Шарлоа – Лех 1:2
Динамо Загреб – Флора 3:1
Либерец – АПОЕЛ 1:0
Малме – Гранада 1:3
Розенборг – ПСВ 0:2
Хапоел Бер Шива – Плзен 3:1
Динамо Брест – Лудогорец 0:2
Копенхаген – Риека 0:1
Легија – Карабак 0:3
Сараево – Селтик 0:1
Стандард – МОЛ 3:1
Базел – ЦСКА Софија 1:3
Дундалк – Клаксвик 3:1
Јанг Бојс – Тирана 3:0
АЕК – Волфсбург 2:1
Ренџерс – Галатасарај 2:1
Спортинг – Ласк 1:4
Тотенхем – Макаби Хаифа 7:2
Рио Аве – Милан 2:2 8:9 пен.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Харден и Дурент режираа спектакуларна победа над Јанис и Милвоки

Поврзани вести

ВИДЕО: Како изгледа карантинот пред Австралија Опен: Џогинг во соба, тенис без топчиња, фотелји

Слободен печат

Хелиос е првиот предизвик за МЗТ Скопје на турнирот во АБА2 лигата

Слободен печат

Таткото на Алаба го негира договорот со Реал, дали на повикот е невидена кражба?!

Слободен печат

Манџукиќ и официјално нов член на Милан

Слободен печат

Начевски и Николов ќе ја делат правдата на натпреварот Хрватска – Катар

Слободен печат

Е. Пелистер против Татабања двата натпревари ќе ги игра во Битола

Слободен печат

Остави Коментар