15 C
Скопје

Tag : пенали

Спорт Фудбал

Навистина е Пеналдо, Роналдо даде највеќе голови од пенал во 2020 година

Слободен печат
Фудбалските фанови кои не го сакаат Кристијано Роналдо, се обидуваат да му дадат прекари со кои ќе го омаловажат,а еден од нив е „Пеналдо“ со...
Спорт Фудбал

ФОТО: Меси или Роналдо – кој повеќе зависи од пеналите?

Слободен печат
Кристијано Роналдо и Лионел Меси ги држат најголемите рекорди во светот на фудбалот и постојано се водат дебати за тоа кој е подобар играч. Роналдо...
Спорт Фудбал

Уште еден Ѓоковиќ маестрален: Светски феномен со пет одбранети пенали по ред!

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ доминира во светскиот тенис, а уште еден спортист од Србија кој исто така се презива Ѓоковиќ може да биде горд на досегашната статистика....
Спорт Фудбал

Како игледаше лудата пенал серија по која Милан се пласира во ЛЕ (ВИДЕО)

Слободен печат
Италијанскиот тим последен обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на Европа откако во Португалија одигра неверојатен натпревар со Рио Аве. Натпреварот во регуларниот дел...
Спорт Фудбал

Милан со луда пенал серија обезбеди пласман во ЛЕ, Тотенхем ја искина мрежата на Макаби

Слободен печат
Натпреварот во регуларниот дел заврши 1:1, по екстра продолженијата беше 2:2, а во пенал рулетот, победникот беше познат дури во 12. серија. „Росоњерите“ поведоа со...
Спорт Фудбал

Вардар се спаси од елиминација, среќни пенали за осминафинале

Слободен печат
Денеска играчите на Вардар со доста мака успешно ја прескокнаа пречката во 1/16 финалето од Купот на Македонија. Вардар се пласираше во осминафиналето откако дури...
Спорт Фудбал

Кој голман има најмногу одбранети пенали во 21 век? (ФОТО)

Слободен печат
Досега во 21 век Самир Хандановиќ од редовите на Интер има најмногу одбранети пенали во 21 век. Голманот од Словенија кој има 36 години има...
Спорт Фудбал

Војводина ја прекина доминацијата на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат
Фудбалерите на Војводина го освоија Купот на Србија откако вечерва во финалето во Ниш на стадионот „Чаир“ го совладаа Партизан во пенал серијата. Во регуларниот...
Спорт Фудбал

„Црвено е во Москва“: Последната титула на Манчестер јунајтед во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат
На денешен ден (21 мај 2008 година) екипата на Манчестер јунајтед ја освои титулата во Лигата на шампионите. Во финалето одиграно во Москва (Русија) „црвените...
Спорт Фудбал

Реал се закити со трофејот во шпанскиот Суперкуп! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Реал Мадрид го освоија шпанскиот Суперкуп, откако на теренот во Саудиска Арабија го совладаа Атлетико Мадрид после пенал серијата. После 90 минути игра...