4 C
Скопје

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Предлогот за воведување европски сертификат за вакцинација одново го покренал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на состанокот преку видеоконференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел со претседателката Европската комисија Урсила фон дер Лајен, со премиерите на Португалија и Италија, Антонио Коста и Марио Драги, како и германската канцеларка Ангела Меркел, во рамките на подготовките за Европскиот совет во четврток и петок , јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од кабинетот на Мицотакис, справувањето со пандемијата и координацијата на земјите- членки на Европската унија, под призмата на новите случувања и прашањето за обезбедување вакцини.

-Премиерот на неговите соговорници им го повтори предлогот за воведување европски сертификат за вакцинација кој, кога епидемиолошките податоци ќе дозволуваат олеснување на рестрикциите за движење, ќе ги олесни безбедните патувања, соопштуваат од кабинетот на Мицотакис.

Прочитајте и...  Новинарка од Белорусија осудена на шест месеци затвор: Откри информации за смртта на Бондаренко

Грчкиот премиер ја повторил и важноста на брзото одобрување на новите вакцини од надлежните органи „со почитување на сите безбедносни протоколи, но без бирократски пречки”.

Поврзани вести

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави ново задолжување од 700 милиони евра

Слободен печат

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Слободен печат

Ракетирана американска база во Ирак

Слободен печат

УНИЦЕФ: За 168 милиони деца ширум светот училиштата се затворени скоро една година

Слободен печат

Захарова за санкциите од САД: Не си играјте со оган

Слободен печат

Остави Коментар