4 C
Скопје

Tag : ковид пасош

Вести Свет

„Сертификатите за вакцинација” не треба да бидат „услов за пристап до одредени места”, предупредува Емануел Макрон

Слободен печат
 Во врска со „сертификатите за вакцинација” што би можеле да бидат подготвени за летото и повторното отворање на одредени туристички места, Емануел Макрон предупреди дека...
Вести Свет

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат
Лидерите на ЕУ вечерва учествуваат на редовна видеоконференција посветена на борбата против пандемијата ковид-19. Според досегашните информации се покажа дека расте поддршката за т.н. дигитални...
Вести Регион

И Бојко Борисов е за ковид пасош за слободно патувањe

Слободен печат
За оние кои се вакцинирани во Европа, да се направат електронски пасош или зелен електронски коридор за оние кои прележале и со антитела или документ дека биле...
Вести Регион

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Слободен печат
Предлогот за воведување европски сертификат за вакцинација одново го покренал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на состанокот преку видеоконференција со претседателот на Европскиот совет,...
Вести Регион

Кабинетот на Мицотакис: Направен првиот чекор за реализација на грчкиот предлог за европски сертификат за вакцинација

Слободен печат
Земјите- членки на ЕУ, со поддршка на Европската Комисија, се согласија за насоките за издавање на стандардизирани заедничкиЕвропската Комисија, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер...
Вести Регион

Мицотакис: Со сертификатот за вакцинација не сакаме граѓаните да ги поделиме на две категории

Слободен печат
Она што заеднички договорениот, стандарден дигитален сертификат за вакцинација ќе го понуди е сигурност, дозволувајќи им на граѓаните да патуваат ослободени од ограничувањата на карантинот,...
Вести Свет

Лидерите од ЕУ на онлајн самит, ќе се зборува и за „ковид пасоши”

И.И.
Лидерите на ЕУ на денешниот онлајн самит ќе разговараат за епидемиолошката состојба во Европа и усогласувањето на мерките за борба против пандемијата, а една од...
Вести Свет Слајдер

СЗО контра ЕУ: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

И.И.
Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денес ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе ни треба ли ,,ковид-пасош” за да стапнеме во авион?

Мирослава Бурнс
Вакцините против ковид 19 нема да се задолжителни, но на ниво на повеќе авиокомпании се размислува да се воведе таканаречен ковид пасош, со кој што...