4 C
Скопје

Tag : ваквина

Вести Свет

Полскиот премиер: Здравјето и животот на граѓаните се премногу важни, компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Слободен печат
 Фармацевтските компании кои добија државна поддршка за развој на вакцина против ковид-19 треба да ги поделат правата на интелектуална сопственост со другите за да се зголеми производството,...
Вести Регион

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Слободен печат
Предлогот за воведување европски сертификат за вакцинација одново го покренал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на состанокот преку видеоконференција со претседателот на Европскиот совет,...
Вести Регион

Јанша: Ќе имунизираме 70 проценти од население до лето, дотогаш неопходна дисциплина

Слободен печат
Словенечкиот премиер Јанез Јанша е уверен дека Словенија се уште може да ја постигне целта да имунизира 70 проценти од населението до лето, но и...
Вести Свет Слајдер

„Ла Нацио“: Папата Франциск прими вакцина против коронавирус

Слободен печат
Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск се вакцинира против коронавирус со вакцината на „Фајзер“ и „БајонТек“, објави аргентинскиот весник „Ла Нацио”. Изданието цитира извор кој...
Вести Регион Слајдер

ВО ЖИВО: Почна вакцинацијата во Србија, првата вакцина ја прими премиерката Брнабиќ

И.И.
Во Србија денеска почна вакцинацијата против коронавирусот, а првата вакцина ја прими премиерката Ана Брнабиќ. Вакцината потоа ја прими министерката за труд Дарија Кисиќ Тепавчевиќ...
Вести Свет

СЗО: До крајот на 2021 година ќе дистрибуираме две милијарди вакцини

И.И.
Светската здравствена организација (СЗО) се надева дека ќе може да дистрибуира околу две милијарди вакцини против коронавирусот до сите земји во светот до крајот на 2021 година, изјави...
Вести Свет

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат
Американската биотехнолошка компанија „Модерна” нема да бара итна авторизација за својата вакцина против ковид-19 до претседателските избори во САД, изјави директорот, Стефан Бансел за „Фајненшл...
Вести Свет Слајдер

„Њујорк Тајмс“: Прекинот на тестовите на вакцината на „АстраЗенека“ е поради воспаление на ‘рбетен мозок на волонтер

Слободен печат
Завршните клинички испитувања на вакцината против коронавирус што заеднички ја развиваат Универзитетот во Оксфорд и британското-шведска фармацевтска компанија „АстраЗенека“ се прекинати по несакана реакција кај...
Некатегоризирано

Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот, тврди СЗО

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на спасоносна вакцина против вирусот...