Меган Маркл и принцот Хари ги вратија јавните пари во Британија со кои ја реновираа палатата во Виндзор

Со својата одлука да го напуштат кралското семејство принцот Хари и неговата сопруга, американската актерка Меган Маркл неодамна објавија дека стануваат финансиски независни и дека повеќе нема да земаат пари од државните обврзници, ниту од семејството на принцот.

Поради тоа воопшто не изненади нивната одлука да вратат 2,4 милиони фунти јавни средства кои ги искористија за обнова на својата палата во Виндзор, откако тие го потпишаа договорот за работа со „Netflix“.

Фото: Инстаграм

Палатата „Frogmore Cottage“ во Виндзор минатата година стана службена резиденција на принцот Хари и Меган Маркл, а во јануари тие објавија дека се повлекуваат од функциите и делувањето како високи членови на британското кралско семејство.

– Војводата од Сасекс (Хари) изврши уплата во кралскиот фонд, изјави портпаролот на парот.

Прочитајте и...  Орторексија - нездрава опсесија со здрава храна
Фото: Инстаграм

– Уплатата на принцот Хари во целост ги покри трошоците потребни за реновирање на „Frogmore Cottage“ кој е во сопственост на нејзиното височество кралицата Елизабета и ќе остане британска резиденција на војводата и неговото семејство, се вели во извештајот.

Поврзани вести

Фаталната Ана Гарднер: Најголемата љубов на Френк Синатра и Ернест Хемингвеј

Слободен Печат

Жан Клод Ван Дам го прослави 60-от роденден, му честиташе и Драгана Мирковиќ (ФОТО)

Слободен печат

Дали асертивната комуникација е клучот за квалитетни меѓусебни односи?

Слободен Печат

Беше вистинска убавица и жена на славниот актер, а денес живее на улица и собира храна од контејнери (ФОТО)

Слободен печат

Никол Шерцингер изгледа неверојатно во својата петта деценија (ФОТО)

Слободен Печат

Каква промена! Издание во кое Џенифер Лопез изгледа речиси непрепознатливо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар