Мартиновски: Во најтешките услови се создавани значајни дела, изолацијата не е нешто непознато за уметниците

Владимир Мартиновски, поет, раскажувач, есеист, теоретичар, преведувач во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за интересот и заложбата на студентите при услови на онлајн учење.

–Многу сум задоволен од тоа како студентите го прифатија онлајн учењето. Им ги читам трудовите и сум многу среќен за тоа како овие студенти работат и се залагаат, изјави Мартиновски.

Во најтешките услови се создавани најубавите дела, а изолацијата воопшто не им е непозната на уметниците, особено при процесот на творење ново дело.

–Потребата за пишување е перманентна. Занимавањето со уметност, без разлика за која уметност станува збор не е трка на 100 метри, тоа е еден вид на маратон, во исто време еден непредвидлив живот процес. Знаеме дека некогаш можете да ги имате и најдобрите услови за за работа, но нешто не оди.

Прочитајте и...  Холандија ја тужи Русија пред ЕСЧП за соборување на малезискиот авион

И обратно – знаеме дека во најтешки услови, во историјата и на литературата и на уметноста се создавани многу значајни дела. За време на епидемии, војни, на пример „Декамерон“, дел од драмите на Шекспир се пишувани исто во во карантин. Така што уметниците мораат да ги прифатат предизвиците. Изолирањето од стварноста не е нешто непознато за уметниците. Понекогаш морате да се изолирате за да творите, вели Мартиновски.

 

Прочитај повеќе

Виц на денот – Одмор од работа

Слободен печат

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат