Tag : преведувач

Културен печат

Преведена литература: Два тома за македонските поезија и проза се објавени во Србија

Тони Димков
Книгоиздателството „Арка“ од Смедерево (Србија), објави две исклучителни изданија на српски јазик посветени на македонските поезија и проза. Станува збор за книгите со наслов „Поетските...
Вести Култура Слајдер

Мартиновски: Во најтешките услови се создавани значајни дела, изолацијата не е нешто непознато за уметниците

Слободен печат
Владимир Мартиновски, поет, раскажувач, есеист, теоретичар, преведувач во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за интересот и заложбата на студентите при услови на онлајн учење....
Спорт Фудбал

Клоп: Или преведи како треба или јас да го правам тоа! (ВИДЕО)

Слободен печат
Ливерпул вечерва му гостува на Салцбург во рамките од последното коло на групната фаза во Лигата на шампионите, а менаџерот на Јирген Клоп по тој...