29 C
Скопје

Tag : уметност

Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 79 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 79, во печатеното издание на „Слободен печат“ (8-9.05.2021), го отвораме со панорамска фотографија на локалитетот Скупи, а меѓу содржините има: – интервју...
Културен печат

Ѕидна уметност: Мурал како подарок од Кралството Холандија на Градот Скопје

Тони Димков
Холандскиот муралист Дени Рамбл, со техничка асистенција на Графити шоп „Хром“ и Цветан Неделковски, во два дена наслика два мурали во Скопје и во Тетово....
Живот Магазин Магазин слајдер

6-годишно девојче стана вирален хит на социјалните мрежи: Наставникот ѝ рекол дека нејзината слика е „погрешна“

Слободен Печат
Дали има нешто повеќе обесхрабрувачко од тоа кога ќе им покажете на сите нешто со што сте горди, а тие за возврат да ве искритикуваат?...
Културен печат

Награда „Денес“: Четири кандидатки за уметнички престој во Њујорк

Тони Димков
Организациите „Факултет за работи што не се учат“ (ФР~У) Битола/ Скопје и Центарот за современи уметности – Скопје, по петнаесетти пат го организираат процесот за...
Културен печат

Изложба во МКЦ: Проширено поле на графичката уметност

Тони Димков
Групната изложба на младите графички автори Ана Трајковска, Душан Стефановски, Ивана Секулоска и Јован Јосифовски, со едноставен наслов „Изложба“, официјално ја отвори годишната програма од...
Културен печат

Европски стрип-проект: Логистичка поддршка за развој на деветата уметност

Тони Димков
Стрип-центарот на Македонија (СЦМ) во Велес почна со локалната имплементација на меѓународниот проект „CAN (Comic Alliance Networking) for Balkans“, финансиран од програмата „Креативна Европа“ на...
Културен печат

Учество на Марија Павловска во меѓународен проект: Цртежи што се читаат како поезија

Тони Димков
Македонската визуелна уметница Марија Павловска е поканета да учествува во проектот „13. Калиграфизам: Карактери и слики“, кој се реализира во Универзитетот во Болоња, Италија, а...
Културен печат

Проект РЕАД: Можност за резиденција на автори и преведувачи

Тони Димков
Регионални и локални писатели, преведувачи, драматурзи, поети, илустратори, уметници на графички новели и стрипови од Северна Македонија, Албанија, Косово, Србија и Турција можат да се...
Живот Магазин Магазин слајдер

Дизајнерското дуо нуди модни задоволства за љубителите на уметност: Инспирирани од дела од барокот и средниот век

Слободен Печат
На почетокот на минатата година, на социјалните мрежи се појави бренд без веб-страница и биографија, а мистериозниот профил почна да ја освојува светската модна сцена...
Забава Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО | Свиња нацртала портрет од принцот Хари: Оваа уметност се продаде за 2.300 евра, а Пигкасо заработува како вистински уметник!

Слободен печат
Апстрактната слика на принцот Хари е продадена за повеќе од 2.000 фунти (2.344 евра), што не е воопшто чудно, бидејќи ја насликала – свиња. Свињата...