Tag : изолација

Живот Магазин Магазин слајдер

Истражувања на Антарктикот покажуваат: Изолацијата го менува вашиот мозок

Слободен Печат
Во изминатите неколку месеци, фразата „социјално дистанцирање“ несомнено влезе во нашето секојдневие. Многумина од нас се најдоа одделени од семејството и пријателите – или барем...
Вести Македонија Слајдер

Две воспитувачки од тетовска градинка позитивни на ковид-19 испратени во изолација

Слободен печат
Две воспитувачки од градинка објект Тетекс во Тетово се евиденитирани како заболени од Ковид-19, а нивните групи со деца и колешките се во изолација дома.  Директорката...
Ракомет Спорт

Позитивни случаи на Ковид-19 во Голден Арт КЛ7, целиот тим во изолација!

Слободен печат
Ракометниот клуб Голден Арт КЛ7 ја информира целокупната спортска јавност и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на македонската суперлига во ракомет, кој...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кој ќе оди во изолација кога во училиштето ќе се појави ковид-19 позитивно дете?

Носењето на протоколите за настава со физичко присуство во училиштата и отворањето на детските градинки отвора многу дилеми околу тоа дали протоколите ќе се почитуваат,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Филипче: Со новиот протокол се ослободуваат од изолација позитивните лица без контролни тестови

Михаило Донев
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната пресконференција ги соопшти и новите промени кои ги предвидува министерстово за здравство во однос на лицата заразени со...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

НОВ ПРЕДЛОГ: Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали болните од ковид-19 помалку ќе остануваат во изолација

Мими Шушлеска Петкова
Комисијата за заразни заболувања на денешниот состанок треба да одлучи дали ќе го прифати предлогот кој стигнал од неколку релевантни домашни и странски институции, задолжителната...
Хроника

Жител од с. Лопате наместо да биде во изолација заминал за Австрија, велешанец организирал свадба во дворот од куќата

Слободен печат
СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.С.(50) од с.Лопате, кумановско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време...
Вести Македонија

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

МИА Агенција
Министерот за образование и наука Арбер Адеми на својот фејсбук-профил објави дека е негативен на коронавирусот и дека од денеска им се враќа на работните...
Вести Македонија Слајдер

Инспекторите уште „мака мачат“ со решенијата за изолација поради Ковид 19

Мирослава Бурнс
Државниот санитарен и здравствен инспекторат уште се соочува со граѓани кои треба да се во изолација поради Ковид 19, а кои не ги примаат решенијата...
Вести Свет

Францускиот премиер сака да избегне повторно воведување на општи мерки на изолација

Слободен печат
Францускиот премиер Жан Кастекс сака „пред сè” да избегне повторно воведување на општо ограничување на движење” поради епидемијата на коронавирусот, бидејќи таквата мерка би била...